رابطه بین بیماری های قلبی عروقی و آلودگی خاک


به گزارش شفاف، پروفسور توماس مونزل از مرکز پزشکی دانشگاه ماینتس آلمان گفت: آلودگی خاک کمتر از هوای کثیف برای سلامتی انسان خطرناک است. با این حال، شواهد جدید نشان می دهد که آلاینده های موجود در خاک ممکن است از طریق مکانیسم های مختلف، از جمله التهاب و اختلال در ساعت طبیعی بدن، به سلامت قلب و عروق آسیب برساند.

آلودگی هوا، آب و زمین عامل حداقل ۹ میلیون مرگ در سال است. بیش از ۶۰ درصد از بیماری ها و مرگ و میرهای مرتبط با آلودگی ناشی از بیماری های قلبی عروقی مانند بیماری ایسکمیک مزمن قلب، حمله قلبی، سکته مغزی و اختلالات ریتم قلب (آریتمی) است.

به گفته محققان، خاک آلوده با افزایش استرس اکسیداتیو در رگ های خونی، ایجاد التهاب و ایجاد اختلال در ساعت بدن (ریتم شبانه روزی) می تواند منجر به بیماری های قلبی عروقی شود.

خاک آلوده می تواند از طریق استنشاق گرد و غبار صحرا، ذرات کود یا ذرات پلاستیک وارد بدن شود. فلزات سنگین مانند کادمیوم و سرب، پلاستیک ها و سموم آلی (به عنوان مثال در آفت کش ها) نیز می توانند بلعیده شوند. آلاینده های زمین وارد رودخانه ها می شوند و آب کثیفی ایجاد می کنند که قابل مصرف است.

آفت کش ها با افزایش خطر بیماری های قلبی عروقی مرتبط هستند. در حالی که کارگران در صنایع کشاورزی و شیمیایی با بیشترین مواجهه با این آلاینده ها مواجه هستند، عموم مردم می توانند از طریق غذا، خاک و آب آلوده آفت کش ها را مصرف کنند.

سرب یک فلز سمی طبیعی است که با آلودگی محیط زیست از طریق استخراج، ذوب، ساخت و بازیافت ایجاد می شود. مطالعات ارتباط بین سطوح بالای سرب خون و بیماری های قلبی عروقی، از جمله بیماری عروق کرونر قلب، حمله قلبی و سکته مغزی را در زنان و افراد مبتلا به دیابت نشان داده است. مطالعات بیشتر نشان داده است که خطر مرگ ناشی از بیماری های قلبی عروقی با افزایش قرار گرفتن در معرض آرسنیک، یک متالوئید طبیعی که سطح آن می تواند به دلیل فرآیندهای صنعتی و استفاده از آب آلوده برای آبیاری محصولات افزایش یابد، مرتبط است.

همچنین خطرات احتمالی گرد و غبار آلوده در هوا وجود دارد. گرد و غبار صحرا می تواند مسافت های طولانی را طی کند و تحقیقات نشان داده است که ذرات گرد و غبار در چین و مغولستان با افزایش خطر حملات قلبی در ژاپن مرتبط است. بازدید از اورژانس قلبی عروقی در ژاپن در روزهایی که در معرض گرد و غبار آسیایی قرار گرفته بودند ۲۱ درصد بیشتر بود.

تحقیقات نشان داده است که نانوذرات و میکروپلاستیک ها می توانند به جریان خون برسند و به طور بالقوه به اندام ها بروند و باعث التهاب سیستمیک و بیماری قلبی متابولیک شوند.

پروفسور منزل گفت: مطالعات بیشتری در مورد اثر ترکیبی چند آلاینده خاک بر بیماری های قلبی عروقی مورد نیاز است. زیرا ما به ندرت در معرض یک عامل سمی قرار می گیریم. تحقیقات در مورد اینکه چگونه نانوپلاستیک ها و میکروپلاستیک ها می توانند باعث ایجاد و بدتر شدن بیماری های قلبی عروقی شوند، ضروری است. استفاده از ماسک صورت برای محدود کردن قرار گرفتن در معرض گرد و غبار موجود در هوا، تصفیه آب برای حذف آلاینده ها و خرید مواد غذایی پرورش یافته در خاک سالم منطقی به نظر می رسد.