رئیسی در گفتگوی تلفنی با مکرون: تحریم های آمریکا علیه ایران برای اقتصاد جهانی مضر است


به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری فارس، آیت الله سید ابراهیم رایشی و امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه ظهر شنبه (اول مرداد ماه) تلفنی ۱۲۰ دقیقه ای درباره راه های تقویت همکاری های دوجانبه و تحولات منطقه ای و بین المللی و چالش های بزرگ جهانی گفت و گو کردند. از جمله امنیت غذایی و امنیت انرژی.

رئیسی با اشاره به توسعه چشمگیر همکاری های سیاسی و اقتصادی ایران با کشورهای مختلف جهان، تحریم های آمریکا علیه ایران را برای اقتصاد جهانی به ویژه اروپا مضر دانست.

وی خاطرنشان کرد: اگر نقش امنیتی جمهوری اسلامی در منطقه به ویژه مبارزه با تروریسم و ​​حمایت از تمامیت ارضی و حاکمیت ملی کشورها نبود، امروز داعش در اروپا اعلام خلافت می کرد. وی تاکید کرد: حل مشکلات منطقه در دست ملت ها و دولت های منطقه است و دخالت های خارجی علیه امنیت و ثبات است.

رئیس جمهور با نفی مشروعیت جنگ برای حل اختلافات بین کشورها و لزوم ایجاد امنیت، تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران آماده ایفای نقش در پایان دادن به مناقشه در اوکراین و حل و فصل مسائل از طریق گفت و گوی سیاسی است.

رئیسی همچنین اقدامات و مواضع غیرسازنده آمریکا و کشورهای اروپایی را محکوم کرد و تصریح کرد: صدور قطعنامه در آژانس انرژی اتمی اقدامی بحران ساز با هدف ایجاد فشار بر ملت ایران بود که به اعتماد سیاسی آسیب می رساند.

رئیس شورای عالی امنیت ملی همچنین تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران دستیابی به توافق را منوط به حل کامل مسائل امنیتی و ارائه تضمین‌های لازم از جمله تداوم الحاق معتبر طرف‌های توافق و تامین منافع اقتصادی ملت ایران

رئیس جمهور فرانسه در این گفتگوی تلفنی همچنین بر اهمیت نقش جمهوری اسلامی ایران در تحقق فرآیندهای سیاسی منطقه تاکید کرد و گفت: فرانسه از موضع ایران برای مقابله با عملیات نظامی برخی کشورهای منطقه علیه سوریه حمایت می کند.

رئیس جمهور فرانسه همچنین بر ادامه نقش کشورش در به نتیجه رساندن مذاکرات هسته ای تاکید کرد.

انتهای پیام/
این مقاله را برای صفحه اول توصیه کنید