دلار به بالاترین حد خود رسید + نمودار


با افزایش ۲۵۰ تومانی نرخ ارز در معاملات دیروز، قیمت طلا نیز دچار شوک صعودی شد و قیمت هر قطعه سکه طلای ضرب امامی در معاملات بعد از ظهر دیروز با حدود ۳۶۰ هزار دلار افزایش نسبت به نرخ روز دوشنبه به ۱۵ میلیون و ۶۳۰ هزار دلار رسید. جلد .

روز سه شنبه قیمت شاخص ارز تا کانال قیمتی ۳۳ هزار تومان افزایش یافت. در معاملات غیررسمی بازار تهران و به اوج تاریخی خود رسید. به گفته برخی کارشناسان ارزی، انتقال دارایی های حذف شده از بازار سرمایه به بازار ارز و طلا مهمترین عامل افزایش نرخ دلار آزاد است. از سوی دیگر، برخی از تحلیلگران نیز بر این باورند که شرایط تورمی در اقتصاد کشور و انتظارات تورمی ایجاد شده در بازار را می توان از دیگر دلایل مهم افزایش قیمت دلار به کانال ۳۳ هزار دانست.

به گزارش دنیای اقتصاد، این در حالی است که بررسی های انجام شده در معاملات رسمی بازار ارز نشان می دهد با وجود تغییر کانال دلار آزاد، نرخ این ارز روند قابل توجهی را در بازار نداشته است. معاملات توافق شده و در کانال ۳۱ هزار بود معامله انجام شد. در نهایت قیمت هر اسکناس آمریکا نسبت به نرخ روز دوشنبه حدود ۲۵۰ دلار افزایش یافت و در پایان معاملات دیروز به ۳۳ هزار و ۴۰۰ دلار رسید. با افزایش قیمت دلار در بازار روز گذشته، قیمت سکه طلا نیز دچار نوسان شد و به پله ششم کانال ۱۵ میلیون دلاری رسید.

دلار در اوج تاریخی

دیروز سه شنبه ۱۹ آبان ماه، فعالان بازار ارز تهران شاهد رسیدن نرخ شاخص ارز به بالاترین حد خود بودند. هر ورق این اسکناس آمریکایی بامداد دیروز معاملات اولیه خود را با ۱۰۰ جلد افزایش آغاز کرد. در مقایسه با نرخ روز دوشنبه ۳۳۲۵۰ دلار. با پشت سر گذاشتن ساعات میانی بازار، قیمت این سکه باز هم نوسانات فزاینده ای را نشان داد. اگر هر کانال قیمتی را به ۱۰ مرحله مساوی تقسیم کنیم، عمده فعالیت نرخ دلار آزاد در معاملات بعد از ظهر دیروز در پله های سوم و چهارم کانال ۳۳ هزار دلاری صورت گرفت. در نهایت نرخ مبادله ای با ۲۵۰ دلار افزایش نسبت به نرخ روز گذشته به ۳۳۴۰۰ دلار رسید و به فعالیت روزانه خود پایان داد. البته عصر دیروز نیز روند صعودی دلار در معاملات فردا ادامه یافت و در محدوده قیمتی ۳۳۴۰۰ تا ۳۳۶۵۰ دلار حرکت کرد. اکثر تحلیلگران بازار ارز تهران دو عامل مهم «خروج وجوه از بازار سرمایه» و «انتظارات تورمی در بازار» را از عوامل افزایش قیمت دلار در روز گذشته می دانند. در این میان انتشار سخنان رابرت مالی، نماینده ایران در دولت آمریکا مبنی بر از بین رفتن احتمال از سرگیری مذاکرات برجام، عامل دوم یعنی انتظارات تورمی را نیز تشدید کرد.

با افزایش ۲۵۰ تومانی نرخ ارز در معاملات دیروز، قیمت طلا نیز دچار شوک صعودی شد و قیمت هر قطعه سکه طلای ضرب امامی در معاملات بعد از ظهر دیروز با حدود ۳۶۰ هزار دلار افزایش نسبت به نرخ روز دوشنبه به ۱۵ میلیون و ۶۳۰ هزار دلار رسید. جلد .