دستاوردی جدید در درمان طاسیبه گزارش پایگاه خبری صراط، به گزارش ساینس دیلی، دانشمندان در حال بررسی سیستم های پیچیده پشت رشد مو به کشف کلیدی در مورد رفتار سلول های پایه در فولیکول ها دست یافته اند. این مطالعه نقش ناشناخته قبلی را برای یک مولکول سیگنال نشان می دهد که پیام های آن برای رشد موهای جدید حیاتی است و می تواند برای معکوس کردن ریزش مو در انسان استفاده شود.

سلول های مورد مطالعه در این تحقیق به سلول های پاپیلای پوستی معروف هستند که در فولیکول های مو زندگی می کنند و به تعیین سرعت رشد، ضخامت و طول مو کمک می کنند. این نقش پاپیلاهای پوستی را در جلو و مرکز بسیاری از تلاش‌ها برای توسعه درمان‌های جدید برای ریزش مو و طاسی قرار داده است، همچنین تحقیقات جدیدی که نشان می‌دهد چگونه می‌توان از سلول‌های بنیادی تولید کرد یا در نسخه‌های سه بعدی استفاده کرد. این برد احتمالات امیدوارکننده ای ایجاد کرد.

مطالعه جدید توسط دانشمندان دانشگاه کالیفرنیا در ایروین انجام شد که در حال تحقیق بر روی درمان های جدید برای “آلوپسی آندروژنتیک” یا “طاسی با الگوی مردانه” بودند.

برای انجام این کار، دانشمندان مدل‌های موشی با پاپیلاهای پوستی بیش از حد فعال ساختند که منجر به رشد بیش از حد مو شد.

این مطالعه دانشمندان را قادر ساخت تا مشاهده کنند که سلول‌ها چگونه مولکول‌های سیگنالی را که کلید رشد مو هستند فعال می‌کنند و بنابراین نقش ناشناخته قبلی مولکولی به نام SCUBE3 را کشف کردند. این نقش متعاقباً از طریق آزمایش در فولیکول های انسانی تأیید شد.

ماکسیم پلیکوس، سرپرست تیم تحقیق، می‌گوید: «در زمان‌های مختلف در طول چرخه زندگی، فولیکول‌های مو، سلول‌های پاپیلای پوستی می‌توانند سیگنال‌هایی ارسال کنند که فولیکول‌ها را خفته نگه می‌دارد یا رشد موهای جدید را تحریک می‌کند.

وی افزود: ما نشان داده‌ایم که مولکول سیگنال‌دهنده SCUBE3 که به طور طبیعی توسط سلول‌های پاپیلای پوستی تولید می‌شود، پیام‌رسانی است که به سلول‌های بنیادی موی همسایه می‌گوید شروع به تقسیم کنند و شروع رشد موهای جدید را بشارت می‌دهد.

در دور دیگری از آزمایش‌ها، دانشمندان مولکول SCUBE3 را به پوست موش تزریق کردند و فولیکول‌های پوست سر انسان را روی آن پیوند زدند. این در واقع منجر به تحریک قوی رشد مو، هم در فولیکول‌های خفته انسان و هم در فولیکول‌های موی موش می‌شود که آنها را احاطه کرده است.

دانشمندان این را شواهد بالینی امیدوارکننده‌ای می‌دانند که نشان می‌دهد SCUBE3 یا مولکول‌های مشابه می‌تواند به عنوان درمانی برای ریزش مو استفاده شود و برای این منظور درخواست ثبت اختراع موقتی را ثبت کرده‌اند.

Pleikos می گوید که نیاز زیادی به داروهای جدید و موثر برای ریزش مو وجود دارد و ترکیبات طبیعی که معمولاً توسط سلول های پاپیلای پوستی استفاده می شود، نامزدهای ایده آل نسل بعدی برای این منظور هستند. مطالعه و آزمایش ما در مدل کاشت موی انسان پتانسیل بالینی SCUBE3 را تایید می کند.

نتایج این تحقیق در مجله Developmental Cell منتشر شد.