حمایت ایران از توافق آتش بس یمن – خبرگزاری مهر ایران و جهان خبربه گزارش خبرگزاری مهر، مجید تخت روانیسفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد در نشست شورای امنیت روز سه شنبه به وقت محلی درباره حمایت از کودکان در درگیری های مسلحانه گفت: حقوق بین الملل بشردوستانه طرفین درگیری های مسلحانه را ملزم می کند تا اقدامات لازم را برای حمایت از کودکان غیرنظامی به ویژه کودکان در جریان درگیری های مسلحانه انجام دهند. . با این حال، کودکان به طور مداوم در معرض بسیاری از تخلفات فاحش هستند.

این دیپلمات ارشد جمهوری اسلامی ایران افزود: در این میان، کودکانی که در اثر درگیری پناهنده، آواره یا بی تابعیت هستند، بیشتر در معرض تخلفات جدی و سایر سوء استفاده‌ها قرار می‌گیرند. می گیرمخشونت جنسی، قاچاق انسان و بازداشت در جریان درگیری های مسلحانه.

تخت خواب روانی وی با اشاره به گزارش جدید دبیرکل سازمان ملل در مورد وضعیت کودکان در مخاصمات مسلحانه، گفت: بر اساس گزارش اخیر دبیرکل، کودکان همچنان در سال ۲۰۲۱ با تعداد بالای تخلفات جدی مواجه بودند و سازمان ملل متحد ۲۳۹۸۲ تخلف جدی را ثبت کرده است. حقوق کودکان کودکان که رایج ترین آنها شامل کشتن و مثله کردن کودکان است، می گیرم و سوء استفاده از کودکان برای مقاصد نظامی و همچنین ممانعت از دسترسی بشردوستانه.

وی همچنین به وضعیت نقض حقوق کودک در منطقه از جمله افغانستان، یمن و فلسطین اشاره کرد و گفت: در افغانستان، سازمان ملل متحد در سال ۲۰۲۱، ۲۵۷۷ مورد نقض جدی ۲۴۳۰ کودک شامل قتل و معلولیت، خشونت جنسی را گزارش خواهد کرد. , آدم ربایی, عضو می گیرمحملات به مدارس به ویژه مدارس دخترانه و ارعاب کارکنان آنها را تایید کرده است.

سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد گفت: طالبان باید به همه کودکان از جمله دختران اجازه دهند به مدرسه بروند. ایران همسایه افغانستان و خانه میلیون ها نفر است پناهجو افغانستان، از جمله کودکان، خدمات اساسی و ضروری مانند آموزش و بهداشت را برای کودکان افغان مقیم ایران فراهم کرده است.

تخت خواب روانی وی در مورد یمن گفت: سازمان ملل در سال ۲۰۲۱، ۲۷۴۸ مورد تجاوز جدی به ۸۰۰ کودک یمنی از جمله تعداد زیادی کودک کشته و معلول را ثبت کرده است.

وی تاکید کرد: ایران از توافق آتش بس در یمن برای پایان دادن به رنج مردم از جمله کودکان حمایت می کند.

دیپلمات ارشد جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل با اشاره به جنایات رژیم صهیونیستی علیه کودکان فلسطینی گفت: رژیم صهیونیستی به ارتکاب سیستماتیک خود ادامه می دهد. بیشتر و فاحش ترین نقض حقوق کودکان در خاورمیانه همچنان ادامه دارد. در سال ۲۰۲۱، سازمان ملل متحد ۲۹۳۴ مورد نقض فاحش را علیه ۱۲۰۸ کودک فلسطینی در فلسطین اشغالی و نوار غزه ثبت کرد.

تخت خواب روانی وی افزود: بر اساس گزارش سازمان ملل، رژیم اسرائیل در سال ۲۰۲۱، ۸۶ کودک فلسطینی را به قتل رساند و ۶۳۷ کودک فلسطینی را زندانی کرد که ۸۵ نفر از آنها در زندان مورد آزار و اذیت عوامل رژیم اسرائیل قرار گرفتند و روند قضایی را زیر پا گذاشتند. ۷۵ درصد خشونت فیزیکی را گزارش کردند.

وی تصریح کرد: علاوه بر این سازمان ملل ۲۲ حمله به مدارس توسط رژیم اسرائیل را تایید کرده است. این جنایات مصداق بارز جنایات جنگی و جنایت علیه بشریت هستند و عاملان این جنایات فجیع باید به دست عدالت سپرده شوند.

نماینده ایران در سازمان ملل تاکید کرد: پایان دادن به درگیری‌های جاری، جلوگیری از تکرار آنها و اطمینان از انطباق کامل و مؤثر طرف‌های درگیر با حقوق بین‌الملل بشردوستانه برای حمایت از کودکان در درگیری‌های مسلحانه ضروری است.

تخت خواب روانی و ادامه داد: علاوه بر این باید به ریشه یابی درگیری ها پرداخت. کودکان اغلب در درگیری ها استخدام شده اند است حمایت مالی از خانواده‌های خود و مشکلاتی مانند فقر، عدم دسترسی به آموزش با کیفیت و فرصت‌های شغلی، تحریم‌های غیرقانونی یکجانبه و تحریم‌های اقتصادی همچنان نقش مهمی در ارتکاب چنین تخلفات جدی ایفا می‌کنند.

این سازمان از دبیرکل خواسته است تا با تمرکز بر اثرات مخرب تحریم‌های یکجانبه بر حمایت از کودکان در چنین شرایطی، ارزیابی‌ای از علل اصلی درگیری ارائه دهد.