حذف لبنیات از سفره های مردم


با آزادسازی قیمت ها و حذف نرخ ترجیحی در ابتدای سال، لبنیات با افزایش شدید قیمت مواجه شده است که با وجود تاکید دولت بر ثابت نگه داشتن قیمت…

حذف شیرحذف شیر

آرمانملی: با آزادسازی قیمت ها و حذف نرخ ترجیحی در ابتدای سال، لبنیات با افزایش شدید قیمت مواجه شد که با وجود تاکید دولت بر حفظ قیمت برخی از کالاها مانند شیر، روغن، تخم مرغ و … مرغ، افزایش قیمت در تمامی این کالاها محسوس بود که در نهایت منجر به حذف آنها از سبد خانوارها شد، در حالی که تولیدکنندگان نیز از افزایش قیمت لبنیات ناراضی هستند و معتقدند موانع اداری و ارزان‌تر شدن آن وجود دارد. واردات آنها حتی بازارهای صادراتی را نیز از بین برده است.

لبنیات از میز نشیمن حذف شد

مهدی هدایت نیا، دبیر انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان لبنیات خراسان رضوی در این باره به «آرمانملی» گفت: افزایش قیمت لبنیات از ابتدای سال جاری همزمان با لغو معاوضه ترجیحی با سایر کالاها و به دلیل آن است. به دلیل کاهش قدرت خرید مردم، بسیاری از این محصولات برای بقا از سفره خارج شده‌اند، مردم دور شده‌اند و درآمد خانواده به سایر اقلام اساسی‌تر اختصاص یافته است، اگرچه قیمت‌ها در این بخش مدتی است که نسبتاً ثابت بوده است. اما همچنان از دایره خرید افراد با قدرت خرید کمتر خارج است.

کوپن لبنیات نیامد!

وی افزود: بر اساس رایزنی های انجام شده با دولت مقرر شد برای حمایت از اقشار آسیب پذیر و گنجاندن لبنیات در سبد خانوارها، با توجه به نقش موثری که در ارتقای سلامت آنها ایفا می کند، صندوق خرید لبنیات را در دستور کار خود قرار دهد. محصولاتی در اختیار آنها قرار خواهد گرفت که هنوز اجرایی نشده است. اما بر اساس بحث های انجام شده در اردیبهشت ماه امسال، این طرح باید شامل خانواده های بهزیستی و کمیته امداد باشد تا علاوه بر حمایت از تولیدکنندگان، خانواده های کم درآمد نیز تحت پوشش حمایت های دولتی در این امر قرار گیرند.

صادرات لبنیات با ضرر

هدایت نیا گفت: بسیاری از محصولات لبنی به دلیل کمبود خریدار در محل تولید انبار شده است. وی تصریح کرد: تغییر لبنیات به کره، شیرخشک یا سایر محصولات با ماندگاری بیشتر از راهکارهای اجرا شده توسط تولیدکنندگان برای یافتن بازار صادراتی و ادامه حیات اقتصادی آنها انجام می شود اما به دلیل هزینه بالای تولید داخلی کشور. در مقایسه با خارج از کشور، این فرصت برای این گروه محقق نشده است و تولیدکنندگان لبنیات با نامطمئن بودن بازار از صادرات محصولات خود با ضرر منصرف شده اند. این کارشناس صنایع لبنی ادامه داد: حذف عوارض لبنیات اقدام مثبتی از سوی دولت بود اما صادرات این محصولات با توجه به قیمت جهانی لبنیات برای تولیدکنندگان ایرانی توجیه صادراتی ندارد.

بازار رقابتی و استفاده از فناوری های روز

وی افزود: بررسی مشوق‌ها و جوایز صادراتی برای تولیدکنندگان می‌تواند راهکار مناسبی برای احیای تولیدکنندگان و حتی بهبود بازار داخلی و ثبات در این بخش باشد و فرصت‌های بالقوه صادراتی برای محصولات لبنی در کشورهایی مانند روسیه، قطر، ترکیه و آسیای میانه وجود دارد. بله، اما متاسفانه از فرصت های صادرات بین المللی در بازار جهانی لبنیات به خوبی استفاده نمی کنیم. ورود به بازار صادرات لبنیات مستلزم رعایت مولفه های اقتصادی از جمله ورود به بازار رقابتی و استفاده از فناوری های روز در صنایع لبنی است، اما متاسفانه در این زمینه عملکرد مطلوبی نداریم، هرچند عربستان، ترکیه و مصر رقبای صادراتی ایران در این زمینه هستند. بازار عراق با توجه به اینکه کشورهای عربی با یکدیگر قراردادهای صادراتی دارند، شرایط بهتری برای صادرات دارند و با این شرایط و امکان ارتباط نزدیک زمینی با کشورهای آسیای میانه و روسیه، صادرکنندگان استان ما می توانند تلاش کنند. در این بازارها حضور داشته باشد.

قیمت لبنیات چگونه تعیین می شود؟

سید محمدرضا بنیتابا; یک کارشناس اقتصادی معتقد است: قیمت شیر ​​خام تا ۹۰ درصد بر افزایش قیمت لبنیات تأثیر دارد و میانگین افزایش قیمت لبنیات بر اساس گزارش آمار کمتر از ۸۰ درصد بوده است. مرکز بازار زمانی عرضه شد که عموماً دام کشور تعطیل شد و کارخانه‌ها قول دادند این ۱۰ هزار تن را بدون هزینه دولت جذب کنند. بنیتابا با اشاره به سیاست قیمت گذاری دستوری گفت: تا قبل از اردیبهشت حدود ده نوع فرآورده لبنی داشتیم که مشمول قیمت گذاری دستوری بودند. پنیر یواف یک ماست نسبتا چرب و ساده است که قیمت آن طبق دستور غذا تعیین می شود و قیمت آن از اردیبهشت ماه تغییر نکرده است.

ارزان نمی آید!

بنی طبع در ادامه گفت: در برخی موارد مردم و مسئولان انتظار دارند که فرآورده های شیری با قیمت قبلی عرضه شود در صورتی که این امکان وجود ندارد زیرا قیمت شیر ​​خام به تنهایی تقریبا ۸۰ درصد افزایش یافته و این محصول اصلی ترین است. مواد تشکیل دهنده لبنیات امکان تغییر قیمت وجود ندارد. این کارشناس مالی گفت: در برخی موارد رسانه های گروهی جایگاه خالی دولت را نمی بینند و به سراغ تولیدکننده می آیند در صورتی که دولت سیاست حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی را در پیش گرفته و پیامدهای آن افزایش قیمت است. کالاها و در صنعتی که رقابتی است، تولیدکننده را نمی توان به ارزانی و فرصت طلبی متهم کرد.

سرانه مصرف لبنیات به زیر ۷۰ کیلوگرم رسیده است

بنیتابا ادامه داد: متأسفانه و خوش بینانه سرانه مصرف لبنیات در ایران قبل از اجرای طرح حدود ۷۰ کیلوگرم بود و سرانه مصرف لبنیات امروز کمتر از این مقدار است اما کمتر از این نخواهد بود. ۶۰ کیلوگرم است و عدد استاندارد سند است، چشم اندازی که باید محقق می شد حدود ۱۶۰ کیلوگرم در سال بود و در کشورهای توسعه یافته سرانه مصرف بالای ۲۰۰ کیلوگرم است.