حجاب جدید گرانی. یک سطل ماست ۳۰۰۰۰۰ جلد است! + تصویر


محصولات لبنی بیشترین شکایت را از گرانی دنیا دارند. این را رئیس سازمان تعزیرات حکومتی می گوید. احمد اصانلو درباره افزایش قیمت لبنیات گفت: چهار لبنیات توسط ستاد تنظیم بازار قیمت گذاری شد. بر این اساس مابقی لبنیات باید با قیمت ۳۱ اردیبهشت ماه سال جاری عرضه شود. این در حالی است که برخی از کارخانه های لبنی قیمت گذاری را مختص چهار محصول می دانند و محصولات دیگر را بدون رعایت معیارهای قیمت گذاری عرضه می کنند.

همانطور که وی اعلام کرد این امر باعث کاهش تولید لبنیات تنظیم شده در بازار و در نهایت افزایش قیمت لبنیات در سایر محصولات شده است.

کنترل قیمت لبنیات با تولید سفارشی
اواخر خردادماه ستاد تنظیم بازار یک هفته به لبنیات فرصت داد تا تولید چهار نوع لبنیات را ۵۰ درصد افزایش دهند. شیر نایلون ۹۰۰ گرم ۱.۵ درصد چربی، شیر بطری ۱ لیتر ۱.۵ درصد چربی، ماست ۲.۵ کیلوگرم ۱.۵ درصد چربی و پنیر ۴۰۰ گرم چربی نسبی چهار قلمی بودند که تولید آنها باید ۵۰ درصد افزایش می یافت. اما پس از گذشت چند هفته همچنان کمبود این محصولات در بازار مشهود است.

اما چرا تولیدکنندگان علاقه ای به تولید این محصولات نشان ندادند؟ چندی پیش نماینده صنایع لبنی کشور به تجارت نیوز گفت: با توجه به حاشیه سود کم این چهار نوع لبنیات، مغازه داران و مغازه داران انگیزه ای برای سفارش این لبنیات ندارند. ما نمی توانیم مغازه دار را مجبور به فروش این چهار نوع محصول کنیم.

وی با تاکید بر اینکه عموما همه تولیدکنندگان تابع تقاضای بازار هستند، تصریح کرد: وقتی بازاریاب تولیدکنندگان به مغازه داران و مغازه ها مراجعه می کند و می بینید که تقاضا برای آن تعداد لبنیات کم است. آیا می توان به تولیدکننده دستور داد که تولید این محصولات را دو برابر کند؟

قیمت عجیب لبنیات در بازار/ یک کاسه ماست 300 هزار تومانی!

ظاهرا برخی از محصولات لبنی مانند ماست نسبت به سال گذشته ۱۰۰ درصد افزایش یافته است. تحلیل قیمت بازار نشان می دهد که هر وان ماست حمزاده سبو هراز ۳۷۳۰۰ مترمربع است. نسبت به مدت مشابه پارسال گران تر است و هر وان ماست دومینو سوئیس نیز ۳۷۰۰۰ مترمربع است. گران تر از مدت مشابه سال گذشته است. دو کیلو ماست صباح با ۳.۲ درصد چربی به قیمت ۳۲۵ هزار متر مربع موجود می باشد. یعنی هر کیلوگرم از این ماست ۱۶۲ هزار و ۵۰۰ تومان قیمت دارد!

قیمت عجیب لبنیات در بازار
بررسی های تجارت نیوز از قیمت های عجیب می گویند. در حال حاضر یک عدد ماست صباح ۲۰۰۰ گرمی در یکی از سایت های فروش اینترنتی به قیمت ۳۲۵۰۰۰ متر به فروش می رسد. در این سایت ماست یونانی دو کیلو و ۲۰۰ گرمی ۹۰۰۰۰ تام و ۲۲۰۰ گرم سون ۸۵۰۰۰ تومان است. و ۱۵۰۰ گرم ماست لاکتیویا ۶۲۰۰۰ تام.

قیمت لبنیات

البته صنایع لبنی کشور موضوع گران فروشی را تکذیب می کند و می گوید بین گران فروشی و کالای گران تر تفاوت وجود دارد. سخنگوی انجمن صنایع لبنی کشور درباره علت گرانی آن قیمت لبنیات وی به صداوسیما اعلام کرد: تورم ۵۰ درصدی در کشور یعنی هر ماه حداقل ۴ درصد به هزینه تولیدکننده اضافه می شد.

محمدرضا بنی تبا خاطرنشان کرد: در صنعت لبنیات کشور نزدیک به ۲۶۰ تا ۳۰۰ شرکت لبنی با یکدیگر رقابت می کنند. این شرکت ها بیشتر از حاشیه سود می فروشند قیمت لبنیات در می زنند

قیمت لبنیات

تولیدکنندگان همچنان تقاضای افزایش قیمت را دارند

تولیدکنندگان لبنیات معتقدند سود در نظر گرفته شده بر روی لبنیات با قیمت مصوب، انگیزه های شبکه توزیع و فروش را برای سفارش کالا از واحدهای تولیدی و عرضه به مشتریان به میزان قابل توجهی کاهش داده است. در همین راستا بود که انجمن صنایع لبنی ایران در نامه ای به وزیر جهاد کشاورزی درخواست افزایش قیمت لبنیات را مطرح کرد.

قیمت لبنیات پس از اصلاح نظام یارانه ای ۱۰۰ درصد افزایش یافت. این موضوع منجر به کاهش حدود ۲۰ درصدی مصرف لبنیات در کشور شد. اسماعیل خاتمی، فعال صنفی نیز به خبرنگار ایلنا گفت: پیش بینی می شود ۴۰ درصد شیر تولیدی امسال از کشور صادر شود. کشورهایی مانند روسیه، قزاقستان، گرجستان، ارمنستان شیر خام ما را می خواهند.