جوانان امروز در خیابان خاتمی و ناتیک را نمی شناسنددر ۲ ماه گذشته جامعه شرایط التهابی را پشت سر گذاشته و شاهد نارضایتی و اعتراض مردم بوده ایم. اگرچه کارشناسان و تحلیل گران بر این عقیده اند که برای حل این مشکل و ایجاد آرامش در جامعه باید به علل و عوامل این نارضایتی ها پرداخت و سپس با سنجش این عوامل نسبت به تشخیص و رفع این مشکلات اقدام کرد. و مسائل

این در حالی است که در هفته‌های اخیر موضوع ضرورت ایجاد گفت‌وگو و تفاهم در جامعه به وفور از سوی مسئولان، مسئولان و شخصیت‌های سیاسی مطرح شده و کارشناسان واکنش‌های متفاوتی را نسبت به این موضوع و موفقیت و تأثیر آن بر جامعه ابراز کرده‌اند. این در حالی است که اصلاح طلبانی که همواره تلاش کرده اند محور مطالبات مردمی باشند و به عبارتی مطالبات و صدای مردم را به گوش دولت برسانند، اخیراً در این راستا موضع گیری کرده اند. چندی پیش حجت الاسلام سید محمد خاتمی رئیس دولت اصلاحات در خصوص اتفاقاتی که در جامعه رخ داد گفت: براندازی نه ممکن است و نه مطلوب و تفاهم اولین قدم تفاهم و حرکت به سمت همدلی و همدلی است. اقناع متقابل». در همین راستا در روزهای اخیر رهبری جبهه اصلاحات از جمله بهزاد نبوی، جواد امام، الیاس حضرتی، محمود صادقی، حسین مرعشی و علی شکوریراد با حجت الاسلام محسنی اجایی رئیس قوه قضائیه دیدار و گفتگو کردند. و علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی، جامعه و راهکارهای حل مشکلات مورد بحث و بررسی قرار گرفته است. علی شکوریراد سخنگوی شورای جبهه اصلاحات می گوید: در این جلسات تحلیلی از آنچه این روزها در ایران می گذرد ارائه شد. وی همچنین به تشریح مطالبات و خواسته های معترضان پرداخت و به آنان توصیه کرد از برخورد خشونت آمیز با معترضان پرهیز کنند. به رسمیت شناختن حق اعتراض مردم و پرهیز از برچسب زدن اغتشاش به همه اعتراضات و همچنین ایجاد فرصت امن برای اعتراض مردم به ویژه در دانشگاه ها از دیگر مواردی بود که مورد بحث قرار گرفت. به نظر می رسد شرایط جامعه اصلاح طلبان را وادار به ارائه پیشنهاداتی برای اداره بهتر کشور کرده است. یک فعال سیاسی اصلاح طلب و عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی معتقد است که جامعه از اصلاح طلبان و اصولگرایان فراتر رفته و بازگرداندن اعتماد عمومی جامعه بسیار سخت است. گفت و گوی آرمانملی با محمدجواد حق شناس درباره شرایط جامعه و ایجاد فضای گفتگو در ادامه می خوانید.

تحلیل شما از شرایط و فضای جامعه و بحث در زمان حاضر چیست؟

باید بحث ایجاد گفت و گو در جامعه را جدی بگیریم. اما متأسفانه در سال های گذشته به دلیل کمبود فضا برای گفت و گو شاهد برخوردها و اقدامات حداقلی نسبت به جامعه بودیم و نتیجه همان اتفاقاتی است که امروز می بینید که با جامعه ای ناخوش و تا حدودی خشن مواجه هستیم. در مسیر تداومی که امیدی به این گفت و گوها نیست و عملا از جریان اصولگرایی و اصلاح طلبی گذشت. از سوی دیگر حلقه ها و نهادهای میانی و میانی که کارکردشان در این دوره دقیقاً رساندن محتوا و گره ها به سطح تصمیم گیران و رساندن این دیدگاه ها به مردم بود، تضعیف و عملاً از بین رفتند. امروز به جایی رسیده ایم که این حلقه های میانی از انجام این وظیفه عاجز هستند و مسئولان باید مستقیماً با جوانانی که به خیابان آمده اند صحبت کنند.

جلساتی مانند جلسه اخیر شورای جبهه اصلاحات با دبیر شورای عالی امنیت ملی و رئیس قوه قضائیه تا چه حد می توان بین اصلاح طلبان و دولت تعامل و اعتمادسازی ایجاد کرد تا اصلاح طلبان بتوانند ایجاد جامعه ای معطوف به گفتگو؟

نقش اصلاح طلبان امروز این است که چون در متن جامعه قرار دارند طبیعتاً برداشت دقیق و صحیح تری از مطالبات جامعه دارند و از طرفی با سابقه حضور در حکومت ممکن است زبان حاکمان را بهتر بدانند. . شاید بتوان گفت اصلاح طلبان امروز بهترین مترجمانی هستند که می توانند مطالبات قشر جامعه و مشکلاتی که در مسئولان وجود دارد را به زبانی قابل فهم بیان کنند. مشکل عمده ای که امروز در برخی از مسئولان می بینیم، عدم درک صحیح و درست از موضوع است.

استفاده از مهارت افراد ملی و واسطه ای مثل آقای خاتمی، ناطق و… برای بهبود وضعیت به نظر شما ایجاد مکالمه و آرام کردن فضا چقدر موثر است؟

من معتقدم در سال های اخیر از توانایی آقای خاتمی استفاده نشده و رسماً کنار گذاشته شده و اصلاح طلبان عملاً به گروه ضعیفی تبدیل شده اند که در زمانی که اکنون توانسته بود دیگر قدرت و توان لازم را ندارد. استفاده نکردند و توانایی آقای ناتیک را محدود کردند. حتی استعدادهایی مثل علی لاریجانی را هم تحمل نکردند. بنابراین می‌گویم مجموعه‌هایی که از آنها به عنوان ظرفیت‌های متوسط ​​یاد می‌کنیم، در طول این سال‌ها رها شده‌اند. بازسازی این مؤسسات و ریل گذاری کار بسیار دشواری است. اما اگر این راه آهن هم راه‌اندازی شود، کارکرد قبلی خود را نخواهند داشت، جوانان امروز در خیابان خاتمی و ناتیک را نمی‌شناسند و گروه و افرادی را که می‌توانستند با این جامعه به عنوان پایتخت صحبت کنند، نمی‌شناسند. . در واقع باید برای شرایط فعلی به دنبال درمان بود و نیاز به اقدام سریع وجود دارد.