جعفر پناهی به ۶ سال زندان محکوم شدبه گزارش پایگاه خبری صراط به گزارش ایسنا، مسعود ستایشی در نشست خبری امروز یکشنبه ۵ تیرماه سالروز تاسیس شورای نگهبان، با بیان اینکه شورای نگهبان یکی از مهم ترین نهادهای حاکمیتی در جمهوری اسلامی ایران است، اظهار کرد: شورای نگهبان یکی از مهم ترین نهادهای حاکمیتی در جمهوری اسلامی ایران است. نقش شورای نگهبان در قانون اساسی ارزشمند و مهم است و وظیفه تفسیر قانون اساسی را بر عهده دارد.

وی در ادامه درباره حکم (حبس ابد) حمید نوری گفت: پرونده غیرقانونی و جعلی بوده است. از آنجایی که رویه منطبق بر موازین قانونی نبوده، رأی صادره مفتضحانه و با ایرادات شدید مواجه است. متهم از حقوق اولیه محاکمه و شهروندی محروم بوده و مطابق مقررات داخلی و کنوانسیون بین المللی نیست. وجدان جامعه جهانی این را نمی پذیرد.

سخنگوی قوه قضاییه افزود: صدور حکم غیرعادلانه برای یک شهروند ایرانی، نقض تمامیت اتباع کشور است و ما آن را نمی پذیریم و دولت سوئد رای صادر کرده است. گروهک تروریستی منافقین

وی افزود: آقای نوری حق نداشت وکیل داشته باشد. قرائت کیفرخواست حق اولیه هر متهم است که آقای نوری از آن برخوردار نبود. او هزار روز است که تنهاست و اجازه ملاقات با خانواده اش را ندارند و این عادلانه نیست. ۷۰ روز از آخرین جلسه دادگاه می گذرد و محدودیت های قبلی همچنان اعمال می شود.

سخنگوی دادگستری افزود: عدالت اعلام می کند که از اقدامات قاطع دولت در قبال سلب حقوق شهروندی آقای نوری حمایت می کند. محاکمه پرونده آقای نوری در دادگاه سوئد کاملاً غیرقانونی بود. آقای نوری تحت فشار روحی، روانی و جسمی قرار گرفته و این فشارها همچنان ادامه دارد. تصور کنید این فرد همچنان در مظان اتهام است و محکوم نشده است و صلاحیت دادگاه سوئد برای رسیدگی به این پرونده نقض می شود.

نماینده مطبوعات دادگستری در پاسخ به آخرین وضعیت پرونده جعفر پناهی و اتهام وی چیست؟ وی گفت: در سال ۱۳۸۸ برای این فرد از سوی شعبه بیست و ششم دادگاه انقلاب احضاریه صادر شد که این فرد به اتهام اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور به ۵ سال حبس تعزیری و یک سال به اتهام ضد امنیت محکوم شد. -فعالیت های تبلیغاتی رژیم در مجموع ۶ سال زندانی شده است. این حکم قطعی و لازم الاجرا است و بر این اساس در تاریخ ۲۹ تیرماه سال جاری جهت اجرای حکم حبس در بازداشتگاه اوین بستری شد.