جزئیات معافیت از طرح مالیات بر عایدی سرمایه


این نماینده مجلس گفت: مالیات بر عایدی سرمایه مربوط به کسانی است که مازاد بر نیاز مصرفی خود اقدام به خرید و فروش خانه، خودرو و طلا می کنند.

جزئیات طرح مالیاتی EADEجزئیات طرح مالیاتی EADE

این نماینده مجلس گفت: مالیات بر عایدی سرمایه مربوط به کسانی است که مازاد بر نیاز مصرفی خود اقدام به خرید و فروش خانه، خودرو و طلا می کنند و با اخذ مالیات از فعالیت این افراد، سفته بازی در این بازارها کاهش می یابد و ثبات ایجاد می شود.

علیرضا عباسی نماینده مردم کرج در شورای اسلامی در گفت وگو با فارس در خصوص آخرین وضعیت طرح مالیات بر عایدی سرمایه گفت: با توجه به نیاز کشور به کنترل بازارها به ویژه بازار دارایی های اصلی از جمله املاک، خودرو، طلا و ارز در سال‌های اخیر طرح مالیات بر عایدی سرمایه در مرکز مجلس قرار گرفته است.

وی افزود: در حال حاضر پس از بررسی متن پیشنهادی این طرح در کمیته مالیاتی کمیسیون اقتصادی، دستگاه های مختلف کشور از جمله بانک مرکزی، وزارت اقتصاد، سازمان امور مالیاتی، بخش خصوصی و … اتاق‌ها، مرکز پژوهش‌های مجلس و دادگستری در مرحله پایانی قرار دارند و در طرح شرکت کردند. حاصل این اقدامات همان طرحی است که در رسانه ها منتشر شده و کمیته مالی نیز این طرح را تصویب کرده است. این طرح هم اکنون در صحن مجلس است. در دو ماه آینده نوبت به دادگاه می رسد.

* تغییر سیستم مالیات بر درآمد سرمایه از حسابرسی محور به سیستم طرح محور

نماینده مردم کرج در مجلس درباره تغییر رویکرد این طرح در محاسبه و اخذ مالیات گفت: یکی از دغدغه هایی که از سال های گذشته در مجلس وجود داشت بحث کنترل محور بودن مالیات بود. سازماندهی و دخالت عوامل انسانی در تعیین مالیات. اهمیت موضوع در این است که با توجه به کامل نبودن سامانه های سازمان مالیاتی امکان محاسبه و وصول نظام مالیاتی وجود نداشت.

عباسی اذعان داشت: در طرح مالیات بر عایدی سرمایه عملاً مداخله انسانی به حداقل رسیده و تقریباً تمامی مراحل به صورت سیستمی انجام می شود. اجرای سیستماتیک این رویه ها باعث می شود از یک سو از ظلم به حقوق مؤدی جلوگیری شود و از سوی دیگر در وصول مالیات که کاملاً به عدالت اقتصادی نزدیکتر است، احتیاط اعمال نشود.

وی درباره راهکار این طرح برای جلوگیری از فرار مالیاتی گفت: در حوزه فرار مالیاتی، طرح مالیات بر عایدی سرمایه به کاهش فرار مالیاتی کمک می کند زیرا کاملاً سیستمی است و دخالت عوامل انسانی را حذف می کند. از سوی دیگر به دلیل تفکیک حساب های تجاری و غیرتجاری، جریان اقتصادی کشور را الزامی می کند که از فرار مالیاتی جلوگیری می کند.

* طرح مالیات بر عایدی سرمایه فقط به دنبال مالیات از تجار است

این نماینده مجلس در خصوص جامعه هدف طرح مالیات بر عایدی سرمایه توضیح داد: در بحث املاک، خودرو، طلا و ارز به دلیل معافیت های گسترده ای که برای عموم مردم داده می شود، اتفاقی که در واقع می افتد این است که بیشتر جامعه درگیر آن هستند. اینها مالیات نیست. زیرا این مالیات مربوط به کسانی است که این اقلام را فراتر از نیاز مصرفی خود خرید و فروش می کنند.

عباسی در خصوص عملکرد این طرح گفت: در طرح مالیات بر عایدی سرمایه برای تعداد افراد خانوار تا سقف ۴ خانه معافیت داده شده است. فلسفه این مقاله این بود که خانواری که برای مصرف خود ملک می‌خرد نباید مشمول مالیات شود. در این طرح حتی اگر خانواری بیش از این تعداد ملک خریداری کند اما آن را برای مدت طولانی نگهداری کند، هم نرخ مالیات و منبع آنها کاهش می یابد و هم مالیات آنها به حداقل می رسد. بنابراین، این طرح تنها به دنبال اخذ مالیات از تجار است.

وی همچنین خاطرنشان کرد: در خصوص خودرو نیز معافیت مالیاتی برای تعداد اعضای خانواده حداکثر تا ۴ خودرو داده شده است. در مورد طلا هر ۵ سال معادل ۲۰۰ گرم طلای ۱۸ عیار برای هر یک از اعضای خانواده معاف است. به عنوان مثال، یک خانواده ۵ نفره معادل ارزش ۱ کیلوگرم طلای ۱۸ عیار معافیت مالیاتی دارند. بنابراین، این طرح به طور کامل به دنبال این است که به هیچ وجه از نیازهای مصرفی جامعه مالیات گرفته نشود.

این نماینده مجلس یادآور شد: مالیات بر عایدی سرمایه به کسانی تعلق می گیرد که مازاد بر نیاز مصرفی خود اقدام به خرید و فروش خانه، خودرو و طلا می کنند. با اخذ مالیات از فعالیت این افراد، سفته بازی در این بازارها کاهش می یابد و شاهد ثبات در این بازارها خواهیم بود.

علیرضا عباسی تاکید کرد: امیدواریم با هماهنگی هایی که در حال انجام است، طرح مالیات بر عایدی سرمایه هر چه سریعتر در مرحله شورای اسلامی بررسی و در نهایت به تصویب برسد تا بازار دارایی های عمده ای از جمله تثبیت و کنترل شود. املاک، ماشین و طلا. و ارز کمک خواهد کرد و ملت شریف ایران نیز از مزایای این طرح بهره مند خواهند شد.