جایگاه ویژه دختران در برنامه های آموزشی وزارت آموزش و پرورش


جایگاه ویژه دختران در برنامه های آموزشی وزارت آموزش و پرورش

معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش و پرورش گفت: در برنامه ها و فعالیت های معاونت پرورشی و فرهنگی، دختران ایرانی جایگاه ویژه ای دارند.


به گزارش ایلانا اصغر باقرزاده، در مراسم اختتامیه بیست و یکمین اردوی سراسری دانش آموزان دختر عشایری از توجه ویژه این معاونت به برنامه ریزی برای دانش آموزان دختر خبر داد و از دختران عشایری خواست تا افکار خود را به حضرت زهرا (س) نزدیک کنند.


ما نباید بگوییم “مناطق عقب مانده”


باقرزاده گفت: برخی از همکاران و دوستان از واژه هایی برای عشایر استفاده می کنند که مناسب نیست و من از این فرصت استفاده می کنم و خواهش می کنم از واژه محروم برای مناطق عشایری استفاده نکنیم و ابتدا این موضوع را به خودم یادآوری می کنم.


معاون آموزشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش افزود: در روایت داریم «محروم دور از رحمت خدا». آیا از رحمت خدایی که ما را محروم می خوانند دوریم؟! غرق در رحمت خدا هستیم. هم شما و هم ما و هم همه کسانی که در این ایام نورانی و پربرکت به زیارت حضرت امام رضا علیه السلام آمده اند.


وی تاکید کرد: بنابراین ما محروم نیستیم، بلکه «مرده» هستیم یعنی سعادتمندیم. لذا از این به بعد کلمه مناطق فرسوده را برای عشایر عزیز خط می کشیم و آن را از ادبیات خود حذف می کنیم.


باقرزاده ادامه داد: اگر به دعای روزهای پایانی ماه مبارک رمضان رجوع کنیم، می بینیم که امام صادق(ع) پیوسته به خداوند متعال می فرماید: «خدایا ما را از مرده قرار ده و ما را از محرومان قرار نده. خدایا ما را از مهربانان قرار ده نه از محرومان».


الگوهای خاص دختران در داستان


معاون آموزشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش گفت: نکته دیگر برای شما دختران این است که مراقب دخترانی باشید که در طول تاریخ خاص بوده اند و از آنها الگو بگیرید. یکی از آنها وجود زیبای حضرت زهرا علیهاالسلام است و حتی رسول خدا نیز مانند پدر بزرگوار این دختر زیبا می فرماید: [هَیْئَهً] اما فاطمه اکبر است…» یعنی اگر همه خوبی ها مثل یک نفر بود، آن خیر جز زهرا علیهاالسلام نبود و حتی زهرا علیهاالسلام از همه خوبی ها بیشتر است. دختر دیگر حضرت معصومه علیها السلام است که او هم خاص است و دستش آنقدر باز است که می تواند به همه شیعیان جهان عنایت ویژه کند.


باقرزاده تاکید کرد: از شما دختران می خواهم این شعر زیبا را بیابید و برای بهبود رابطه خود با حضرت زهرا(س) آن را به خاطر بسپارید، زیرا در هر بیتی ویژگی های این حضرت را ذکر می کند و می توانید از آنها تقلید کنید. برای یافتن راهی برای نزدیک شدن به این خواص و مطالعه آنها. در آن صورت با حضرت زهرا(س) دوست می شوی تا پاک و درجه یک و زهرا نیز مانند او بدرخشد.


برنامه ویژه معاونت آموزشی دختران


باقرزاده افزود: وزارت آموزش و پرورش وزارت آموزش و پرورش در تلاش است تا به طور ویژه برای دختران کار کند. برای چندمین بار در بسیاری از جلسات تاکید می کنم که برای دختران در زمینه های ورزشی، اردوها و سفرهای آموزشی، کتاب و کتابخوانی و… برنامه ریزی و اقدام کنیم.


معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش گفت: دختران برای در امان ماندن از آسیب های اجتماعی که آنها را تهدید می کند باید بتوانند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند، دوست باشند و افکار مشترک داشته باشند، بنابراین شما دختران باید دوستی خود را گسترش دهید. دوستان خوب تا زمانی که شما می توانید. و ما به اتفاقات خوب کمک می کنیم.


وی در پایان گفت: آخرین گفتگوی من با شما دختران عشایر این است که از امام رضا(ع) بخواهم این لطف را به شما عنایت کند و با خود به دیار خود ببرید. پس فکر نکنید فقط سه روز بود و تمام شد. شما باید این رفتار ویژه برای دنیا و آخرت را ادعا کنید و در این چند ساعت باقی مانده از کمپ آن را با خود حمل کنید.


به گزارش مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش، بیست و یکمین اردوی سراسری دانش آموزان متوسطه عشایری توسط «اداره کل اداره توسعه عدالت آموزشی و آموزش عشایری» و با مشارکت فعال «دانش آموز ملی» سازمان» در قالب دو گروه دختر و پسر انجام دادند.


انتهای پیام/