جایزه صلح نوبل آزادی بیان را گرامی می دارد


اعلام جایزه صلح نوبل 2021 حق اطلاعات و آزادی بیان را در جهانی که دموکراسی و آزادی مطبوعات با شرایط مخرب روبه رو می شوند ، برجسته می کند.

نویسنده: لیندا بوردونی

کمیته نوبل نروژ با خواندن نشانه های عصر ، حق آزادی بیان را در سال 2021 به رسمیت می شناسد و معتبرترین جایزه نوبل به دو روزنامه نگار تعلق می گیرد ، بدون تهدید و لیست سیاه برای بیرون کشیدن داستان.

ماریا رسا ، روزنامه نگار فیلیپینی و همکار روسی اش دیمیتری موراتوف ، برندگان امسال جایزه صلح هستند که به قول رئیس کمیته “به خاطر مبارزه شجاعانه خود برای آزادی بیان” در کشورهای خود انتخاب شده اند.

بریت ریس اندرسن در عین حال افزود: “آنها نمایندگان همه روزنامه نگاران هستند که در دنیایی که دموکراسی و آزادی مطبوعات با شرایط مخرب روبه رو هستند ، طرفدار این آرمان هستند.”

وی با اعلام این جایزه صبح روز جمعه گفت: “روزنامه نگاری رایگان ، مستقل و مبتنی بر واقعیت در برابر سوء استفاده از قدرت ، دروغ و تبلیغات جنگی محافظت می کند.”

روزنامه نگاران تحقیقی مقامات را به چالش می کشند

موراتوف سردبیر یک روزنامه تحقیقی روسی به نام “نوایا گازتا” است که در کاخ کرملین تحت سرپرستی ولادیمیر پوتین با تحقیقات در مورد تخلفات و فساد به چالش کشیده است. وی همچنین به طور گسترده به مناقشه در اوکراین پرداخته است.

در همین حال ، رسا رهبری Rappler را بر عهده دارد ، یک شرکت رسانه های دیجیتالی که او در سال 2012 تاسیس کرد ، و این امر از طریق گزارش های تحقیقی ، از جمله قتل های گسترده در مبارزات پلیس فیلیپینو علیه مواد مخدر ، آشکار شده است.

چندین پرونده قضایی علیه او تشکیل شده است و او می گوید به دلیل گزارش های انتقادی وب سایت خبری خود از رئیس جمهور این کشور هدف قرار گرفته است.

آخرین باری که جایزه صلح نوبل به یک روزنامه نگار تعلق گرفت در سال 1935 بود که او کارل فون اوسیتسکی آلمانی را به خاطر افشای برنامه مخفی سازماندهی مجدد کشورش پس از جنگ برنده شد.

روزنامه نگاران در هر دو کشور و در سراسر جهان از این افتخار استقبال کرده و ابراز امیدواری کردند که افزایش دید منجر به حمایت بیشتر از حقوق و حمایت افراد مربوطه شود و در نهایت به حفاظت از روزنامه نگاری و آزادی بیان در سراسر جهان و همچنین الهام بخش نسل جدید روزنامه نگاران

جایزه صلح نوبل در 10 دسامبر اهدا می شود.

نشانه های زمان را بخوانید

اعلامیه امروز پس از تعیین جایزه ادبی نوبل به عبدالنازاک گورنه از تانزانیا رسید. او به خاطر دیدگاه سازش ناپذیر خود در مورد آثار استعمار ، از جمله مهاجرت اجباری ، انتخاب شد. یکی دیگر از نشانه های دردناک روزگار.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *