توضیح شایعه دفن مخفیانه زندانیان «لاکان» رست


همشهری نوشت: در هفته های اخیر زندان لاکان رشت در آتش سوخت و پس از آن شایعاتی مبنی بر کشته شدن تعدادی از زندانیان در آن آتش سوزی منتشر شد. برخی معتقد بودند که مسئولان زندان اجساد ۱۵۰ زندانی را به عنوان جنین در مکان های مختلف دفن کرده اند.

پس از حادثه درگیری زندان لاکان در رشت، خبر دفن مشکوک قربانیان حادثه زندان لاکان در برخی روستاهای لاهیجان بین مردم و برخی رسانه های خارجی گیلانی دست به دست شد.

در همین راستا ابتدا به روستای لیالستان یکی از دهستان های مرکزی لاهیجان که در مسیر جاده لاهیجان به لنگرود است رفتیم و سپس برای روشن شدن حقیقت به روستای گلرودبار رفتیم.

دهیار لیالستان: شایعات با تخریب سیمان پایان یافت

رامین بابایی دهیار لیالستان با اشاره به شایعه ای که در فضای مجازی دست به دست می شود، گفت: با انتشار عکس در فضای مجازی این شبهه ایجاد شد که با همکاری شورای اسلامی و هیئت مدیره و جمعی از اهالی ا. لیالستان به همراه صنعتگری که در این گورستان دو مقبره ساختند و سیمان اضافی را در قسمتی از قبر پهن کردند تا رفت و آمد اهالی را تسهیل کنند.

بابایی با اشاره به شبهات به وجود آمده گفت: ما اینجا هستیم تا به شبهاتی که با تخریب این سیمان به وجود آمده پایان دهیم.

هیئت گلرودبار: وجود جسد انسان در نایلون صحت ندارد

هوشنگ صادقی از هیئت روستای گلرودبار لاهیجان نیز به حاشیه ایجاد شده برای این قبر در این روستا اشاره کرد و گفت: از قبل مطلع شدیم که قرار است نوزاد را از بیمارستان پیروز به اینجا بیاورند و البته اوقاف شهرک لاهیجان نیز دخیل است. در این مورد.

هیئت روستای گلرودبار با اشاره به این شایعه افزود: ما زیر نظر اوقاف هستیم و اوقاف شهرستان دستور داد و اینجا آماده شدیم. بعد از حدود یک هفته بیمارستان پیروز لاهیجان چهار تا پنج نایلون سیاه آورد که وزن هر کدام دو کیلو بیشتر به ما ندادند و دفن کردیم.

صدکی با اشاره به نایلون هایی که از بیمارستان فیروزه دریافت کرده است، گفت: مشخص بود که این شایعات صحت دارد و هیچ فردی در داخل نایلون ها نبوده و در حالی که نبود شایعه پراکنی می کردند.

بیمارستان فیروزه: ۱۵۰ جفت جنین دفن شده است

اما بیمارستان پیروز لاهیجان با اشاره به اتفاقاتی که با انتشار بیانیه برخی رسانه ها در فضای مجازی مبنی بر تدفین اجساد زندانیان لاکان در لاهیجان رخ داد، آن را کذب دانسته و آن را تکذیب کرد.

روابط عمومی بیمارستان در توضیحات خود گفته بود: «در تاریخ ۲۵ مهر ۱۴۰۱ طبق روال قبلی و دستورالعمل های مربوطه به دلیل پر شدن یخچال بیمارستان دکتر. پیروز لاهیجان با هماهنگی اداره اوقاف شهرستان لاهیجان ۱۵۰ جفت جنین در گورستان روستای گلرودبار به خاک سپرده شد.

با توجه به مباحث مطرح شده، به نظر می رسد این روزها مردم باید بسیار مراقب اظهارات خود در فضای مجازی باشند، به ویژه اینکه دروغ های رسانه های ضد نظام در فضایی مه آلود ایجاد شده و سعی در تحریک احساسات مردم برای رسیدن به هدف دارند. جاه طلبی ها و نیات شوم آنها برهم زدن آرامش و امنیت مردم به عنوان مهمترین سرمایه هر ملتی است.