تورم در ترکیه در اوج ۲۴ سال گذشته


تورم ترکیه در ماه جولای تحت تاثیر کاهش نرخ ارز لیر و افزایش جهانی قیمت کالاها و انرژی به بالاترین حد خود در ۲۴ سال گذشته رسید.

کشور تورمی ترکیه در 24 سال پیشکشور تورمی ترکیه در 24 سال پیش

تورم ترکیه در ماه جولای تحت تاثیر کاهش نرخ ارز لیر و افزایش جهانی قیمت کالاها و انرژی به بالاترین حد خود در ۲۴ سال گذشته رسید.

سرویس آماری ترکیه میانگین نرخ تورم سالانه را که در ماه گذشته به پایان رسید را ۷۹.۶ درصد اعلام کرد. تورم ماهانه نیز ۲.۳۷ درصد افزایش یافت.

بیشترین افزایش سالانه در سطح عمومی قیمت در ترکیه مربوط به بخش حمل و نقل است که ۱۱۹.۱۱ درصد افزایش یافته است. این در حالی است که شاخص قیمت مواد غذایی و آشامیدنی های غیرالکلی نیز ۹۴.۶۵ درصد افزایش یافته است.

تورم سالانه اکنون در بالاترین حد خود از سپتامبر ۱۹۹۸ است، زمانی که سطح عمومی قیمت ها ۸۰.۴ درصد افزایش یافت. در آن زمان، ترکیه در تلاش برای پایان دادن به یک دهه ابر تورم مزمن بود.

کشور تورمی ترکیه در 24 سال پیش
تورم سالانه ترکیه در ژوئن گذشته به ۷۸.۶۲ درصد رسید. افزایش ماهانه تورم نیز در ماه ژوئن ۴.۹۵ درصد گزارش شده است که بالاتر از نرخ گزارش شده در ماه جولای است.

تورم در ترکیه از پاییز گذشته و پس از آن که بانک مرکزی این کشور نرخ بهره را ۵۰۰ درصد کاهش داد و نرخ بهره را ۱۴ درصد همزمان با کاهش ارزش لیر و حمله نظامی روسیه به ترکیه اعلام کرد، افزایش یافته است.اوکراین . نرخ هر لیر ترکیه در سال گذشته ۴۴ درصد و امسال ۲۷ درصد در برابر دلار آمریکا کاهش یافت. در حال حاضر هر دلار آمریکا با ۱۷.۹۵ پوند مبادله می شود. این رقم یک سال پیش ۸.۴۰ بود.

دولت ترکیه با تکیه بر کاهش ارزش لیر و اعطای تسهیلات بانکی ارزان، با افزایش تولید و صادرات، تورم را کاهش خواهد داد. همانطور که رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه وعده داده بود که تورم بین فوریه و مارس سال آینده به سطح “مناسب” کاهش خواهد یافت، اما پنجشنبه گذشته، بانک مرکزی ترکیه پیش بینی خود را برای پایان سال ۲۰۲۲ از ۴۲، ۸ درصد به ۶۰.۴ درصد افزایش داد.