تنها فرش امضا شده ایرانی در موزه پزولی ایتالیا – خبرگزاری مهر اخبار ایران و جهان


سید طاهر صباحی یکی از پژوهشگران فرش در گفتگو با خبرنگار مهر درباره انتشار کتابی درباره فرش ایران در یکی از موزه های ایتالیا گفت: «شکار شاهان» عنوان کتابی است که دو سال پیش به زبان های ایتالیایی و انگلیسی منتشر کردم. در ایتالیا و حالا تصمیم گرفتم اسمش را بگذارم در ایران به فارسی و انگلیسی بنویس. این کتاب به بررسی فرش مهم عصر صفویه می پردازد که گفته می شود در اواخر سلطنت شاه اسماعیل صفوی در تبریز یا قزوین بافته شده است. من پرداخت خواهم کرد.

این کارشناس فرش گفت: چندین سال روی این فرش تحقیق کردم و در نهایت یافته هایم را در کتابی نوشتم. اهمیت این فرش در این است که معلوم نیست این فرش با این قدمت و قدمت چگونه از ایتالیا بیرون آمده و در آنجا ساخته شده است.

    تنها فرش امضا شده ایرانی در موزه پتزولی ایتالیا است

صباحی می گوید این فرش امضا است گایا الدین او یک جام دارد، گفت: در اوایل سال ۱۹۲۳، موزه خیلی پیکسولی ایتالیا به پیشنهاد گالری برا با معاوضه این فرش با اثر هنرمند پذیرفته شد. من و پاپ می گوییم این فرش اولین فرش امضا شده در ایران است که در موزه است خیلی پیکسولی در میلان ایتالیا نگهداری می شود. در این کتاب تحلیل و بررسی او می دانست مدیر موزه نیز مقاله ای در مورد فرش نوشته است.

صباحی گفت: چون این فرش پل ارتباطی ایران و ایتالیا است، سفیر ایتالیا در ایران و سفیر ایران در ایتالیا نیز برای آن مقدمه ای نوشتند. است. این کتاب حدود ۱۶۰ صفحه دارد که در قسمت اول آن درباره موزه و نحوه نگهداری از این فرش توضیح داده شده است. بخشی از این کتاب به پیشینه غیبی آن می پردازد، یعنی مشخص نیست این فرش چگونه در ایتالیا پیدا شده و چرا در آن زمان پاره شده و دلیل پاره شدن آن چیست.

این پژوهشگر فرش گفت: سال ها بعد یکی از قطعات گمشده این فرش پیدا شد و به موزه اهدا شد. قطعه گم شده؟ سمت راست، طرح کلی فرش مایکل است فرانچسکا در حین حراج کریستیز در لندن در سال ۱۹۸۵ به رسمیت شناختن و بالاخره به پیشنهاد خودش خریداری شد. این فرش مورد علاقه ملکه ایتالیا بود و به همین دلیل دستور مرمت آن را داد. افراد مهمی نیز در مورد این فرش سخنرانی کرده اند است. این فرش نیز در یک تابلوی نقاشی عالی ارائه شده است و همچنین تاریخچه ای مبهم دارد.

    تنها فرش امضا شده ایرانی در موزه پتزولی ایتالیا است

وی افزود: روی این فرش یک نارنگی ۱۶ ضلعی امضاء شده است گایا الدین جامی در وسط آن دیده می شود و هفت سوار با نوعی اسب و آلات جنگی می جنگند و در مورد هفت سوار و وسایل جنگی آنها توضیح داده شده است که چرا شکار می کردند و با چه وسایلی می جنگیدند. ممکن است گمشده است. در بخش‌های دیگر توضیحاتی درباره حکومت صفویه در پارس به‌ویژه در شهرهای تبریز و قزوین ارائه شده است.

در جای دیگر این کتاب ۱۷ پارچه از این نوع فرش توضیح داده شده است که در مجموعه من در موزه فرش ایتالیا نگهداری می شود. همچنین در مورد نقاشی روی صورت سواران، نقاشی ها و اهمیت نقاشی در ایران توضیحاتی داده شده است. این کتاب تا چند روز دیگر آماده و تا چند روز آینده ارائه خواهد شد.