تنش در روابط عراق و ترکیه افزایش یافت


خرداد: هشت غیرنظامی عراقی در حمله توپخانه ترکیه به شمال عراق کشته شدند. عراق می گوید ۲۳ گردشگر در این حمله زخمی شدند. این حمله با واکنش شدید نخست وزیر و دولت عراق همراه شد. مصطفی کاظمی گفت: حق پاسخگویی برای ما محفوظ است.

در همین حال صدها شهروند عراقی در اعتراض به حملات ترکیه به خاک این کشور مقابل سفارت ترکیه در بغداد تظاهرات کردند.

حمله هوایی و توپخانه ای به دهوک

گروه اطلاعاتی عراق در بیانیه ای اعلام کرد: ساعت ۱۳:۵۰ دقیقه امروز ۲۹ تیرماه به وقت محلی روستای برخ از توابع شهرستان درکار استان زاخو در استان دهوک کردستان عراق هدف حملات توپخانه ای سنگین قرار گرفت که منجر به کشته شدن ۸ نفر شد. مجروح شدن ۲۳ شهروند دیگر که همگی گردشگر بودند.

گروه اطلاعاتی امنیتی عراق تاکید کرد: فرمانده کل نیروهای مسلح دستور تحقیقات فوری درباره این حادثه را صادر کرد و وزیر امور خارجه، معاون عملیات مشترک و منشی ستاد وی و فرمانده نیروی گارد مرزی را به محل اعزام کرد. به محل حادثه برای اطلاع از جزئیات حادثه و عیادت از مجروحان حادثه.

پیش از این خبرنگار الیوم روسیه گفته بود که یک هواپیمای ترکیه یک منطقه گردشگری در منطقه کردستان را هدف قرار داده است.

واکنش تند نخست وزیر عراق

بیانیه ای قوی امروز (چهارشنبه) از سوی نخست وزیر و رئیس نیروهای مسلح عراق در خصوص حمله اخیر ترکیه صادر شد.

مصطفی الکاظمی، نخست وزیر و فرمانده عالی نیروهای مسلح عراق در بیانیه ای اعلام کرد: نیروهای ترکیه بار دیگر با هدف قرار دادن یکی از گردشگران، حاکمیت عراق و جان و امنیت شهروندان عراقی را زیر پا گذاشته اند. مناطقی در استان دهوک اقلیم کردستان با حملات توپخانه ای عراق اعلام کرد که این حمله منجر به شهادت و مجروح شدن غیرنظامیان بی دفاع شد که بیشتر آنها زن و کودک بودند. این نقض ظالمانه ثابت می کند که طرف ترکیه به درخواست های مکرر عراق برای توقف تجاوزات نظامی خود علیه خاک و جان مردم عراق توجهی نمی کند.

وی افزود: در حالی که عراق به اصول حسن همجواری پایبند است، به شدت با استفاده هر طرف از سرزمین های خود برای تعرض به همسایگان خود مخالف است و استفاده از بهانه های امنیتی برای تهدید جان شهروندان عراقی و تجاوز را نمی پذیرد. خاک عراق زیرا این اقدام نشانه نقض اصول حسن همجواری و توافقات بین المللی و روابط و همکاری های متقابل است.

الکاظمی خاطرنشان کرد: عراق کاملاً حق پاسخگویی به این تخلفات را برای خود محفوظ می دارد و تمام اقدامات لازم را برای حفاظت از مردم خود انجام می دهد و متجاوز را مسئول تمام عواقب تشدید مکرر تنش ها می داند.

عراق از ترکیه به شورای امنیت شکایت کرد

همچنین یک دیپلمات عراقی اعلام کرد که امروز این کشور از آنکارا در خصوص تجاوزات ترکیه به استان دهوک شکایت کرده و به شورای امنیت سازمان ملل ارائه کرده است.

مقتدی صدر: سطح روابط با ترکیه را پایین بیاورید

مقتدی صدر، رهبر جنبش صدر عراق در توئیتی نوشت: ترکیه وقاحت خود را افزایش داده است. زیرا او معتقد است که عراق در موقعیتی نیست که بتواند پاسخ دهد. جدای از محکومیت خفیف وزارت خارجه.

صدر اعلام کرد: در گام اول چند اقدام را پیشنهاد می کنم: اول: سطح نمایندگی دیپلماتیک با ترکیه باید کاهش یابد. دوم: فرودگاه ها و گذرگاه های زمینی بین عراق و ترکیه باید بسته شود. سوم: شکایت رسمی باید در اسرع وقت به سازمان ملل ارائه شود. چهارم: لغو توافقنامه امنیتی با ترکیه. صدر ادامه داد: این پاسخ‌ها تا زمانی انجام می‌شود که ترکیه متعهد نشود که خاک عراق را هدف قرار ندهد مگر اینکه دولت عراق را در جریان قرار دهد و در صورت تهدید در نزدیکی مرزها از آن کمک بخواهد. زیرا حمله به استان های شمالی کشور و اقلیم کردستان از داخل و خارج دیگر قابل تحمل نیست.

عراق کاردار سفارت خود در آنکارا را احضار کرد

پس از حمله امروز ترکیه به دهوک در شمال عراق، شورای وزیران این کشور تصمیم گرفت تا کاردار سفارت خود در آنکارا را برای رایزنی فراخواند و روند تعیین سفیر جدید در ترکیه را متوقف کند.

ترکیه حمله در عراق را به عناصر پ ک ک نسبت داد

وزارت خارجه ترکیه از کشته شدن ۸ شهروند عراقی و زخمی شدن ۲۳ شهروند عراقی در حمله در استان دهوک ابراز تاسف کرد.

وزارت خارجه ترکیه اعلام کرد که این کشور با حملاتی که غیرنظامیان را هدف قرار می دهند مخالف است و تمام اقدامات را برای جلوگیری از تلفات غیرنظامیان در مبارزه با تروریسم انجام خواهد داد.

وزارت خارجه ترکیه نیز این حمله را به عناصر پ.ک.ک نسبت داد و افزود: ارزیابی اولیه حاکی از آن است که این حمله توسط پ.ک.ک انجام شده است.

آنکارا همچنین از مقامات عراقی خواست از انتشار بیانیه هایی که تحت تأثیر آنچه «تبلیغات تروریستی» نامیده می شود، خودداری کنند.