تصاحب بازار مبلمان ایران توسط چینی ها و ترک ها


رئیس اتحادیه نجاران و مبل سازان خاطرنشان کرد: تا ۱۰ ماه پیش مردم می توانستند یک مبل راحتی خوب را با قیمت ۱۰ تا ۱۵ میلیون…

رئیس اتحادیه نجاران و مبل سازان خاطرنشان کرد: تا ۱۰ ماه پیش مردم می توانستند یک مبل راحتی خوب را با قیمت ۱۰ تا ۱۵ میلیون خریداری کنند اما امروز گرانی ها همراه با مشکلات معیشتی ۶۰ درصد وسط شده است. طبقه جامعه، یعنی کارگران و کارگران، خرید مبل را از لیست خرید خود حذف کنند.

علیرضا عباسی در گفت و گو با خبرنگار ایلنا، نرخ اشتغال در صنعت مبلمان را حدود ۱۰ درصد عنوان کرد و افزود: این صنعت یکی از صنایع سبک و زودبازده محسوب می شود اما این روزها بازار این صنعت وضعیت خوبی ندارد. شکل. دفع

وی با اشاره به چالش های ایجاد شده در حوزه تامین، تولید و توزیع در این صنعت، خاطرنشان کرد: بازرسان نهادهای نظارتی از جمله سازمان حفاظت و سازمان صمت نظارتی بر عملکرد تامین کنندگان مواد اولیه مبل راحتی ندارند. . این افراد قیمت مواد اولیه را بر اساس سلیقه و علایق خود تعیین می کنند.

این صنفی ادامه داد: شرکت های واسطه و واسطه بین تولیدکنندگان محصول نهایی و تامین کنندگان مواد اولیه قرار گرفتند تا مواد اولیه چند برابر قیمت واقعی به دست مصرف کنندگان برسد.

عباسی خاطرنشان کرد: تا ۱۰ ماه پیش مردم می توانستند یک مبل راحتی خوب را با قیمت ۱۰ تا ۱۵ میلیون تومان خریداری کنند. اما امروزه افزایش قیمت ها در کنار مشکلات معیشتی باعث شده تا ۶۰ درصد از طبقه متوسط ​​جامعه یعنی افراد شاغل و شاغل مبل خرید را از لیست خرید خود حذف کنند.

وی با بیان اینکه اکیپ های تولیدی با ظرفیت ۴۰ درصد در حال تولید هستند افزود: داده ها نشان می دهد کسانی که قصد تعمیر مبل های قدیمی خود را داشته اند، افزایش نرخ تعمیر آنها را از این کار منصرف کرده است. بنابراین دخالت دولت برای رفع چالش های پیشرفت این صنعت بسیار محسوس است.

این کارگر واحد صنفی با تایید رکود در بازار مبل‌سازان خاطرنشان کرد: این روزها تعطیلی واحدهای تولیدی و توزیعی کوچک و بزرگ روتین شده و این ریسک بزرگی برای این بخش محسوب می‌شود زیرا تعداد قابل توجهی از انسان‌ها منابع در این حرفه مشغول هستند.

رئیس اتحادیه نجاران و کابینت سازان گفت: اگر قیمت مواد اولیه را از سال ۹۲ تا به امروز با در نظر گرفتن نوسانات نرخ ارز و تورم در کشور محاسبه کنیم به قیمت های فعلی نمی رسیم.

این فعال صنفی با اشاره به ممنوعیت واردات مواد اولیه تولید مبلمان ادامه داد: به بهانه حمایت از تولید داخل جلوی واردات را گرفتند اما از سوی دیگر انحصار مواد اولیه این صنعت به داخل کشور افتاده است. دست چند نفری که بازار را به هر سمتی که می خواهند هدایت می کنند. .

وی با بیان اینکه برداشت چوب از جنگل های ایران ممنوع شده است، گفت: چوب مبل سازی وارداتی است. چوب راش وارداتی در حال حاضر متری ۳۴ میلیون تومان است.

عباسی تصریح کرد: در حالی که قدرت خرید مردم کاهش یافته است. مواد اولیه باید با قیمت مناسب در اختیار تولیدکنندگان قرار گیرد تا مبل های معقول تری تولید کنند.

رئیس اتحادیه مبل سازان و خیاطان در پاسخ به این سوال که آیا آمار صادرات مبلمان کاهش یافته است؟ وی گفت: صادرات مبلمان حدود ۶۰ تا ۷۰ میلیون دلار است که پیش بینی می شود به یک میلیارد دلار برسد. مبل ایرانی به کشورهای عراق، پاکستان، گرجستان، ارمنستان، عمان صادر می شود، اما به دلیل افزایش قیمت محصول نهایی، بازار ما را ترکیه و چین در اختیار گرفته اند.