تشکیل وزارت بازرگانی به نفع تولیدکنندگان خارجی است/ تورم با واردات کنترل نمی شود


تشکیل وزارت بازرگانی به نفع تولیدکنندگان خارجی است/ تورم با واردات کنترل نمی شود

نایب رئیس کمیته بازرگانی داخلی اتاق ایران توصیه وزارت بازرگانی را به نفع واردات و تولیدکنندگان خارجی و نوعی بازاریابی برای شرکت های خارجی در داخل ایران دانست و گفت: این اقدام به داخل کشور ضربه می زند. صنعت و محصولات کشاورزی


سیداسماعیل یزدان پناه در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا، درباره راه اندازی وزارت بازرگانی گفت: بارها تصمیمات پس از حذف و احیای آن گرفته شده است. به هر حال مشکل این است که وزارت صمت همان چیزی است که تجارت قرار است وارد کند و صادر کند.


وی افزود: در زمینه واردات محصولات کشاورزی تصمیماتی گرفته شده است، چون وزارت جهاد کشاورزی مسئولیت حمایت از تولید داخل را بر عهده دارد، بنابراین باید مسئولیت واردات و نظارت بر بازار را به سازمان جهاد کشاورزی بسپاریم که خوب است. زیرا بخش تخصصی محصولات تولیدی کشور است و نیاز به تنظیم بازار دارد، بنابراین بخش کشاورزی از حمایت سازمان جهاد کشاورزی برخوردار است.


معاون بازرگانی داخلی اتاق ایران تاکید کرد: اگر وزارت بازرگانی را تشکیل دهیم، همه این مسئولیت های واردات و صادرات به وزارت بازرگانی واگذار می شود و این مسئولیت در سکوت بر عهده می گیرد، بنابراین عملا هیچ صنعتی نمی تواند از تولیدکنندگان داخلی حمایت کند.» وزارت جهاد گرجستان می تواند این کار را انجام دهد. در عین حال، ما واقعاً ندیده‌ایم که این وزارتخانه‌ها به هم پیوسته باشند و داده‌ها و بانک‌های اطلاعاتی خود را در اختیار یکدیگر قرار دهند و بتوانند امور را با هم تنظیم کنند.


وی توصیه وزارت بازرگانی را به نفع واردات، تولیدکنندگان خارجی و نوعی بازاریابی برای شرکت های خارجی در داخل ایران عنوان کرد و گفت: این اقدام به تولیدات صنعتی و کشاورزی داخلی ضربه می زند.


یزدان پناه گفت: در شرایط فعلی که تولید داخلی نیاز به حمایت دارد، راه اندازی وزارت بازرگانی هزینه مضاعف و مغایر با تئوری کوچک سازی دولت است. موضوع تورم را نیز نمی توان با واردات کنترل کرد، بنابراین راه اندازی وزارتخانه جدید به ضرر بخش تولید و کشاورزی بوده و مشکل ساز خواهد بود.


انتهای پیام/