تخریب و مصادره ۶۳۴ هکتار از اراضی ملی لرستان / کشف زغال بلوط – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر، شیرزند نجفی در سخنانی گفت: در سه ماهه نخست امسال ۳۳۲ فقره پرونده برای متخلفان و متجاوزان به اراضی ملی در لرستان تشکیل و برای پیگیری قانونی به مراجع قضایی ارسال شد.

تخریب و مصادره ۶۳۴ هکتار از اراضی ملی لرستان

وی افزود: کارکنان اداره کل منابع طبیعی و نیروهای یگان حفاظت با جرایمی از قبیل زمین خواری، کوه نوردی، جنگل کاری و… برخورد قانونی کرده اند. مناطق استان

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری لرستان گفت: این موارد مربوط به ۲۳۸ مورد تخریب و تصرف اراضی ملی به مساحت ۶۳۴ هکتار، ۲۵ مورد خلع ید از اراضی ملی به مساحت ۴۸ هکتار است. ۵۸ مورد مربوط به کشف زغال سنگ به وزن پنج هزار و ۸۹۵ کیلوگرم، یک فقره قلعه و سرکوب ساخت و سازها به مساحت ۲۵۰۰ متر مربع ۱۰ مورد مربوط به ساخت و ساز غیرمجاز در اراضی ملی به مساحت ۳۱۱۲ متر مربع است.

نجفی به ۷۵ درصد از مساحت استان لرستان که شامل اراضی ملی است اشاره کرد و گفت: از همشهریان عزیز تقاضا داریم برای حفاظت از اراضی ملی با کارکنان اداره کل منابع طبیعی همکاری کرده و هرگونه تخریب و تملک را گزارش دهند. قاچاق چوب، زغال سنگ، قطع درختان و غیره. به شماره ۱۵۰۴ و ۱۳۹ جنگل و مرتع امدات اداره کل منابع طبیعی استان.

ایجاد ۱۱۰ هزار هکتار ذخیره گاه جنگلی

وی در ادامه سخنان خود گفت: بر اساس اجرای ماده ۱ قانون حفاظت و حراست از منابع طبیعی و ذخایر جنگلی کشور در سال های ۱۳۸۸ و ۱۴۰۰ تعداد ۸۹ ذخیره گاه جنگلی به مساحت ۱۱۰ هزار هکتار به ثبت رسیده است. در ۱۰ شهرستان استان ایجاد و به ثبت رسید.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری لرستان با اشاره به مواد ۱ و ۵۰ قانون حفاظت و بهره برداری از عرصه های جنگلی افزود: این ۸۹ ذخیره گاه جنگلی در ۱۰ شهرستان به مساحت ۱۱۰ هزار هکتار شناسایی و شناسایی شد. ثبت شده. در سال های ۹۹ و ۱۴۰۰ که استان لرستان است. رتبه اول کشور را دارد.

نجفی در گونه های موجود در این ذخایر از جمله درختان بیا دیگهبادام، ارس، بلوط مازوزیتون، گردو و… خاطرنشان کرد و افزود: پس از شناسایی و تهیه نقشه و تایید آن در کمیته فنی اداره کل، این اراضی ذخیره جدید در روزنامه های عمومی آگهی و ابلاغ شده است.

او گفت: مخازن جنگل قسمتی از جنگل است که به دلیل وجود گونه های جنگلی کمیاب یا در خطر انقراض یا رویشگاه های خاص برای جلوگیری از انقراض گونه یا تخریب زیستگاه، اطراف آن را با حصارهای سیمی یا قفس و مانند آن محصور و محافظت می کند.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری لرستان اجرای اقدامات اصلاحی، احیا، بهداشتی، قرقکاشت نهال، کاشت بذر، ایجاد آتش سوزی و جلوگیری از تخریب و آتش سوزی از جمله اقدامات پیش بینی شده برای حفاظت از مخازن وی جنگل را ارزشمند دانست و تصریح کرد: از ابتدای انقلاب تا سال ۱۳۸۸، ۸ ذخیره گاه جنگلی به وسعت یک هزار و ۵۷۶ هکتار در استان شناسایی و ثبت شد و در سال های ۱۳۸۸ و ۱۴۰۰ این تعداد به ۸۹ ذخیره گاه به مساحت ۱۴۰۰ هکتار رسید. ۱۱۰۰۰۰ هکتار

نجفی تصریح کرد: بیشتر ذخایر جنگلی استان در شهرستان الیگودرز واقع شده است که خوشبختانه با تلاش و همت کارکنان اداره کل منابع طبیعی از عقب نشینی جنگل های استان جلوگیری شد. احیای جنگل های آن و حفظ ذخایر جنگلی این گونه های مهم و کمیاب و گونه های دیگر ما در استان وحشی و کمیاب هستیم.