تاجیکستان پناهجویان افغان را اخراج کرد – خبرگزاری مهر اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از ایندیپندنت، تاجیکستان در حالی پناهجویان افغان را اخراج می کند که کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان از تاجیکستان خواسته است که روند اخراج پناهجویان افغان را متوقف کند.

بیشتر گفته شده است پناهجو که در خیابان های تاجیکستان دستگیر و سپس اخراج می شوند، در اکثر موارد دارای مدارک مهاجرت به کشورهای دیگر هستند.

بر اساس بر اساس گزارش ها، پلیس تاجیکستان بدون اجازه پناهندگان افغان را در محل کار، خانه و حتی در خیابان دستگیر می کند خانواده آنها آنها را ببینید، آنها را به منطقه مرزی برانید و آنها را اخراج کنید.

در همین حال، کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان از مقامات تاجیکستان خواست تا جلوی اخراج اجباری را بگیرند. الیزابت مال شمامدیر حفاظت بین المللی کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل (UNHCR) به گاردین گفت: ما از تاجیکستان می خواهیم که بازداشت و اخراج پناهجویان را که به وضوح زندگی ها را به خطر می اندازد، متوقف کند. وی افزود: بازگشت اجباری پناهجویان خلاف قانون و مغایر با اصل عدم بازگرداندن است که سنگ بنای حقوق بین الملل پناهندگی است.

به گفته وزارت امور داخلی تاجیکستان، این کشور در ۱۵ سال گذشته بیش از ۳۰۰۰ خانواده پناهجو افغان ها را ثبت کرده است که تعداد آنها ۱۵۰۰۰ نفر است. تاجیکستان با ۱۳۴۴ کیلومتر طولانی ترین مرز با افغانستان را دارد.

سال گذشته، صندوق بین بین المللی پول در گزارشی برآورد کرده بود که پذیرش سیل مهاجرت از افغانستان در بهترین حالت برای تاجیکستان ۱۰۰ میلیون دلار و ایران و پاکستان به ترتیب ۳۰۰ و ۵۰۰ میلیون دلار هزینه خواهد داشت.