بی توجهی سهامداران به ارزش بنیادی سهام شرکت


در حالی که امروز بازار سهام سقوط کرده است، بسیاری از شرکت ها اساسا در وضعیت …

امروز بازار سرمایه در حالی سقوط کرده است که بسیاری از شرکت ها در وضعیت بنیادی خوبی قرار دارند و ارزش بالایی دارند. از نظر فنی اکثر شرکت های بورسی در کوتاه مدت و بلندمدت در کف قیمت هستند و اکثر کارشناسان معتقدند با توجه به انتشار گزارش های مالی سالانه شرکت ها، بازار سرمایه باید روزهای سبز را پشت سر بگذارد. .

به گزارش فارس، در این روزهای معاملاتی نمادهایی که عملکرد مالی مثبتی داشتند با تقاضای بالایی همراه بودند. اما هنوز نتوانسته اند افزایش قیمت را تجربه کنند. در عین حال، بسیاری از تحلیلگران معتقدند که بازار به فاندامنتال توجهی ندارد.

در کوتاه مدت و برای پیش بینی معاملات آتی می توان گفت که با افزایش تقاضای نسبی در بازار سرمایه، بازار سهام باید هفته های سبز داشته باشد.

در معاملات روز یکشنبه چهار گروه تلفیقی در قرمز بودند. قیمت سهام تمامی نمادها در گروه صنعت خودرو و قطعه سازی، مجتمع های صنعتی، انباشت املاک و تولید محصولات فلزی کاهش یافت.

* حل مشکل نقدینگی می تواند بورس را رونق بخشد

در همین رابطه رضا گلستانی کارشناس بازار سرمایه در گفت وگو با خبرنگار مالی خبرگزاری فارس، می گوید: با وجود حجم کم معاملات در بورس، وضعیت بازار نسبت به ماه های گذشته بهتر ارزیابی می شود. چرا که گزارش های فصلی برخی از شرکت های پالایشی، پتروشیمی و معدنی موجب شده تا برخی سهامداران نسبت به بازار خوشبین باشند. این سهامداران عمدتاً به دنبال سهام شرکت های بنیادی هستند.

و ادامه داد: اما نبود نقدینگی لازم در بازار سرمایه مانع از رونق معاملات سهام شده است. بر اساس پیش بینی های انجام شده به نظر می رسد این روند در بازار ادامه داشته باشد و بازار سهام در حال حاضر در بلاتکلیفی و حجم پایین معاملات باقی بماند.

* عملکرد منفی شاخص های بورس

شاخص کل بورس در پایان معاملات روز یکشنبه با افت ۹ هزار و ۷۳۵ واحدی نسبت به روز شنبه به رقم یک میلیون و ۴۶۳ هزار و ۷۶۴ واحد رسید. عملکرد این شاخص منفی ۶۶ درصد بوده است.

شاخص کل متعادل نیز با افت ۴ هزار و ۴۴۹ واحدی در سطوح ۴۰۰ هزار و ۳۶ واحدی تشکیل شد. این شاخص ۱.۱ درصد منفی شد. همچنین شاخص کل فرابورس با افت ۲۳۳ واحدی به سطح ۱۹ هزار و ۱۸۱ واحد رسید.

* افزایش ارزش کل معاملات بازار سرمایه

ارزش کل معاملات بازار سرمایه امروز با افزایش ۱۵ درصدی نسبت به روز شنبه به ۱۱.۵۷۶ میلیارد دلار رسید. ارزش معاملات اوراق بهادار در بازار دوم پنج هزار و ۴۶ میلیارد یورو بوده که ۴۳ درصد از ارزش کل معاملات بازار سرمایه را شامل می شود.

امروز ارزش معاملات شرکت های کوچک با ۹ درصد کاهش نسبت به روز کاری قبل به ۲.۵۵۶ میلیارد دلار رسید. سهم این معاملات ۲۲ درصد از کل معاملات سهام بوده است.

* افزایش خروج سرمایه از بورس

امروز ارزش خالص تغییر مالکیت قانونی املاک در بازار برای بیست و هفتمین روز متوالی منفی شد و ۳۶۱ میلیارد دلار پول واقعی از بورس خارج شد که نسبت به دوره قبل ۳۴۶ درصد افزایش داشت. روز

در معاملات روز یکشنبه بیشترین میزان خروج پول واقعی به شاوان (شرکت پالایش نفت لاوان)، نوری (پتروشیمی نوری) و فولاد (شرکت فولاد مبارکه) و از سوی دیگر نمادهای شبندر (پالایش نفت بندرعباس) اختصاص یافت. وبملت (بانک ملت) و شپدیس (پتروشیمی پردیس) بیشترین ورودی پول واقعی را داشتند.

گروه های مواد شیمیایی و فلزات اساسی بیشترین خروج پول واقعی را داشتند و فرآورده های نفتی، کک و فرآورده های کاغذی تنها گروه هایی بودند که پول واقعی دریافت کردند.

* افزایش صف های فروش در بورس

در جریان معاملات روز یکشنبه ۸۶ سهم رشد و ۴۷۸ سهم کاهش یافت. ارزش صف های فروش نهایی بازار در پایان معاملات امروز با ۷۳ درصد افزایش نسبت به روز کاری قبل به ۱۳۳ میلیارد دلار رسید. ارزش صف های خرید نیز با کاهش ۸۰ درصدی نسبت به پایان روز کاری قبل به ۲۰ میلیارد دلار رسید.

امروز نمادهای تکنو (شرکت تکنو تار)، غدشت (شرکت دشت مرغاب) و داابید (شرکت داروسازی عبیدی) بیشترین صف خرید و طولانی ترین صف فروش در پایان معاملات با سپاها (شرکت سیمان سپاهان)، خزامیه (زامیاد) بودند. ). نمادهای غنوش متعلق به نوش مازندران است.