بودجه ۶۰۰ میلیارد دلاری گروه هفت برای رسیدگی به پروژه کمربند و جاده چین


در اولین روز از نشست خود در آلمان، رهبران G7 موافقت کردند که ۶۰۰ میلیارد دلار برای زیرساخت های دولتی و خصوصی در کشورهای در حال توسعه برای مقابله با پروژه بزرگ و چند میلیارد دلاری چین، کمربند و جاده، هزینه کنند.

به گزارش ساندی مورنینگ هرالد، جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا خاطرنشان کرد که ایالات متحده طی پنج سال آینده ۲۰۰ میلیارد دلار در صندوق های فدرال و خصوصی سرمایه گذاری کرده است تا از سرمایه گذاری در کشورهای کم درآمد و متوسط ​​حمایت کند. در زمینه های مختلف در دسترس خواهند بود.

بایدن گفت: «باید واضح بگویم که این یک کمک مالی یا خیریه نیست. این سرمایه گذاری است که به نفع همه خواهد بود.

رئیس کمیسیون اروپا، اورسولا ون در لاین، همچنین تاکید کرد که کشورهای اروپایی ۳۰۰ میلیارد دلار در پروژه های مختلف طی همان پنج سال هزینه خواهند کرد تا جایگزین مناسبی برای پروژه کمربند و جاده چین که توسط رئیس جمهور چین شی جین پینگ در سال ۲۰۱۳ راه اندازی شد، ارائه کنند.

چین با آنها برای وام دادن به کشورهای مختلف همکاری می کند و نمونه آن پروژه جدید جاده ابریشم است که “یک کمربند – یک جاده” نیز نامیده می شود. چین برای اجرای این پروژه بزرگ در پروژه‌های مختلفی سرمایه‌گذاری کرده است و در بسیاری از کشورهای با درآمد پایین و متوسط ​​سرمایه‌گذار عمده است و به برخی از آنها وام می‌دهد.

کشورهای غربی مدعی هستند چین با این طرح به دنبال نفوذ و وابستگی به کشورهای ضعیف است.

بر اساس این گزارش، سران ایتالیا، کانادا و ژاپن نیز در خصوص برنامه های خود در این زمینه صحبت کردند که برخی از آنها قبلا اعلام شده بود. در این پروژه امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه و بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا نیز حضور خواهند داشت.

نشست دو روزه گروه هفت کشور صنعتی در آلمان و نشست سران ناتو روز سه شنبه در بروکسل برگزار می شود.

نشست امسال G7 تحت الشعاع جنگ اوکراین و پیامدهای گسترده آن، از کمبود انرژی تا بحران غذایی قرار دارد. همچنین انتظار می رود رهبران حاضر در اجلاس به دنبال تشکیل یک جبهه متحد در حمایت از اوکراین و اعمال فشار بر کرملین باشند.

انتهای پیام/ م
این را برای صفحه اول پیشنهاد دهید