بررسی کارایی رونویسی گروه ساپینتو


به گزارش وانانیوز،

در روزهایی که تمام تمرکز مدیران استقلال بر روی مذاکره با گزینه های مختلف برای قبول هدایت این تیم بود، بمب های موسوم به نقل و انتقالات یکی پس از دیگری در اردوی حریف منفجر شد. آنها ابتدا با علیرضا بیرانوند، سپس مرتضی پورعلیگنجی، سروش رفیعی، دانیال اسماعیلی فر، گئورگی گلسیانی و در نهایت سعید صادقی، پادشاه تابستان امسال قرارداد امضا کردند.

اما از سوی دیگر آبی ها قبل از توافق با سرمربی پرتغالی تنها سجاد شهباززاده ۳۲ ساله را به خدمت گرفته بودند و با انتخاب ریکاردو ساپینتو وارد بازار نقل و انتقالات شدند. نکته ای که در این بین عجیب بود به صحبت های مدیران باشگاه برمی گردد که اعلام کردند استقلال به عنوان قهرمان لیگ برتر نیازی به جذب بازیکنان جدید ندارد و فقط باید فرم اولیه خود را حفظ کند.

این اظهارات به نفع هواداران نبود چرا که هر روز اخباری مبنی بر جدایی بازیکنان فصل گذشته از جمله وریا غفوری، مهدی پور، دانشگر، حسینی، غلامی، چسمی، حسین زاده، یمگا و… به گوش می رسید. در این بین دانشگر به طور دائم از این باشگاه جدا شده و راهی سپاهان شده است، وضعیت وریا غفوری، رافائل سیلوا، عارف غلامی و امیرحسین حسین زاده مشخص نیست اما قرارداد سیدحسین حسینی، آرمان رمضانی، مهدی مهدی پور و روزبه چشمی تمدید شده است. . .

با این حال آنچه برای استقلال عجیب به نظر می رسد، خریدهای این تیم در بازار نقل و انتقالات است. آبی ها پس از به خدمت گرفتن شهباززاده به سراغ امید حمیدی فر، هافبک فصل گذشته صنعت نفت رفتند. بازیکن ۲۱ ساله ای که در میانه زمین بازی می کند اما توانایی بازی در خط دفاعی را نیز دارد. در حالی که تصور می شد با جدایی رودی جستد و گلزنی استقلال در فصل گذشته، این تیم به سمت خریدهای تهاجمی برود، اما این اتفاق نیفتاد.

سومین خرید تابستانی استقلال که سهمیه لیگ برتری هم برای این تیم کسب کرد، محمدحسین زواری نام دارد. بازیکنی که فصل گذشته فقط ۲۸۳ دقیقه بازی کرد و تنها دو بار توانست بیش از ۴۵ دقیقه برای آبادانی ها بازی کند. بازیکن جوان و ۲۱ ساله ای که در تیم ملی امید حضور دارد و می تواند در آینده پیشرفت کند اما در این مرحله که استقلالی ها تحت فشار خریدهای پرسپولیس کهکشانی ها بودند عجیب به نظر می رسد.

رضا میرزایی چهارمین خرید آبی ها در فصل نقل و انتقالات تابستانی است. وینگر ۲۶ ساله اصفهانی که از سپاهان به استقلال پیوست، فصل گذشته ۱۷ بار برای تیمش به میدان رفت و تنها ۳ بار از این تیم شروع کرد. او در این سه بازی برای تراکتورسازی و بین دو نیمه تعویض شد اما در دو بازی با ذوب آهن و آلومینیوم اراک ۹۰ دقیقه در ترکیب اصلی قرار گرفت و نتیجه آن ۱۷ بازی یک گل مقابل نفت مسجد بود. سلیمان. میرزایی در مجموع ۴۵۰ دقیقه برای سپاهان بازی کرد که ۵ بازی ۹۰ دقیقه ای کامل است که نمی توان آن را آمار خوبی دانست.

پنجمین خرید استقلال، سیدمحمد حسینی، مدافع هواداران قرار است امشب به صورت رسمی به هواداران معرفی شود. حسینی البته آمار بهتری نسبت به سایر بازارها دارد. او فصل گذشته ۲۱ بار برای هواداران شروع کرد و فصل گذشته در مجموع ۲۴ بازی انجام داد. حسینی ۲۷ ساله دو گل از جمله یک گل در دیدار با پرسپولیس به ثمر رساند و در عین حال یک پاس گل هم داد. او از نظر آماری یکی از بهترین مدافعان لیگ بود و می تواند جای خالی دانشگر را پر کند.

اگر واقعا کاوه رضایی ۳۰ ساله قرارداد ببندد، میانگین سنی خریدهای جدید استقلال به ۲۶ سال می رسد. آبی ها با حمیدی فر و زواری ۲۱ ساله، رضا میرزایی ۲۶ ساله، سید محمد حسینی ۲۷ ساله و سجاد شهباززاده ۳۲ ساله قرارداد امضا کرده اند.

استقلالی ها با وجود اینکه ۵ سهمیه لیگ برتر خود را سپری کرده اند اما هواداران این تیم همچنان از فعالیت های نقل و انتقالاتی تیم محبوب خود راضی نیستند. گفته می شود مدیران باشگاه به دنبال توافق قطعی با کاوه رضایی برای پوشیدن آبی پوشان این بازیکن هستند. با این حال هواداران استقلال انتظار دارند تیمشان حداقل یک بازیکن خارجی باکیفیت جذب کند.

اکنون در پست های مختلف به نیازهای نقل و انتقالاتی استقلال می پردازیم:

* نگران گل ساپیدو نباشید
با تمدید قرارداد سیدحسین حسینی و حضور علیرضا رضایی، استقلالی ها هیچ نگرانی بابت دروازه تیمش ندارند.* همه منتظر تصمیم عارف و سیلوا هستند
بازگشت مرادمد قطعی شده و به زودی قراردادش تمدید خواهد شد. سیدمحمد حسینی بازیکنی است که به جای دانشگر آورده شده است. اگر عارف غلامی و سیلوا بمانند، استقلال نیازی به مدافع جدید ندارد. سیاوش یزدانی هم تلاش زیادی می کند تا مشکلاتش را حل کند تا بتواند برگردد و بتواند فصل آینده در جمع آبی ها بماند. اگر همه این اتفاقات رخ دهد و حتی یکی از گلامی و سیلوا برود، استقلال نیازی به خرید مدافع جدید ندارد.

* وضعیت واریا غفوری هنوز مشخص نیست
وضعیت واریا غفوری برای فصل آینده هنوز مشخص نیست. کاپیتان آبی ها منتظر تماس سرمربی برای تمدید قرارداد است و باید منتظر ماند و دید که این بازیکن و پست دفاع راست استقلال به کجا می رسد. در صورت انشعاب، مدیران باید به فکر جذب جانشین صالح حردانی باشند.

* میانه میدان بدون نیاز به تقویت
روزبه چشمی، مهدی مهدی پور، زبیر نیک نفس، امید حامدی فر، سعید مهری و رضا آذری بازیکنانی هستند که توانایی بازی در میانه زمین را دارند. شاید دو نفر آخر این لیست از استقلال جدا شوند اما دست سرمربی پرتغالی برای انتخاب بازیکنان مورد نظرش در میانه زمین باز است.

* هافبک؛ بستگی به سیستم ساپینتو دارد
باید دید سرمربی پرتغالی با چه سیستمی قصد دارد تیمش را به میدان بفرستد. اگر نیازی به هافبک هجومی در ترکیب مورد نظر نباشد، استقلالی ها نیازی به جذب بازیکن جدید ندارند، اما اگر به دنبال هافبک هجومی یا بازیساز هستند، آبی ها باید به دنبال گزینه مناسب باشند.

* تندروها برای جذب محیبی تلاش می کنند
در این مرحله وضعیت امیرحسین حسین زاده هنوز مشخص نیست. در صورت جدایی این بازیکن از جمع آبی ها، استقلال نیاز مبرمی به جذب یک وینگر توانمند دارد. کوین یاماگا نیز تصمیم به جدایی گرفته است اما نمی تواند به تیم دیگری برود. عزیزبک امانوف، سبحان خاقانی و امیرعلی صادقی دیگر گزینه های موجود برای ساپینتو هستند. با این حال تمام تمرکز استقلال در این قسمت از زمین روی جذب محمد محبی است. آنها قصد دارند با پرداخت مبلغ توافقی آن بازیکن به سانتا کلارا، محبی را جذب کنند.

* خط حمله منتظر مهاجم خارجی است
استقلال با سجاد شهبازادا قرارداد امضا کرده و با کاوه رضایی قراردادهایی انجام شده است. آرمان رمضانی هم قراردادش را تمدید کرد اما وضعیت ارسلان مشخص نیست. در صورت جدایی مطهری، استقلال نیاز به جذب مهاجم دیگری دارد و گفته می شود از نظر آبی ها بازیکن خارجی محسوب می شود.