بررسی دقیق توافق نفتی آمریکا و عربستان در میان استقبال نه چندان گرم عربستانهنوز مشخص نیست که سعودی ها چقدر تولید نفت را افزایش خواهند داد. آنها قبلاً افزایش تولید را برای ماه های جولای و آگوست اعلام کرده بودند و انتظار می رود جزئیات تولید در پاییز در ماه اوت به عنوان بخشی از توافق بزرگتر با کشورهای اوپک باشد.

خرداد: سعودی ها استقبال چندان گرمی از بایدن نکردند. بر خلاف رویه معمول، شاه برای پذیرایی در فرودگاه حاضر نشد. زمانی که بایدن وارد کاخ شد، او و بن سلمان به جای دست دادن، مشت های خود را تکان دادند. اما آمریکا در این سفر ۱۸ قرارداد در زمینه های مختلف از جمله انرژی با عربستان سعودی امضا کرد. بایدن درباره اقدامات عربستان سعودی برای افزایش تولید نفت صحبت کرده است. اما عربستان سعودی اعلام کرده است که بر اساس شرایط بازار تصمیم خواهد گرفت تا خواسته های سیاسی.

به گزارش اقتصاد جهانی، رئیس جمهور آمریکا در سفر هفته گذشته خود به منطقه سفری دو قسمتی داشت. بایدن ابتدا برای تقویت بیشتر روابط دو طرف به اسرائیل رفت و از سوی دیگر تلاش کرد روابط اسرائیل با برخی کشورهای عربی را بیشتر تقویت کند. اما این قسمت دوم سفر بایدن به عربستان سعودی بود که با تردیدهایی مواجه شد. وی در سفر خود به عربستان مورد استقبال محمد بن سلمان، ولیعهد این کشور قرار گرفت و در اقدامی عجیب به جای دست دادن با ولیعهد، دو طرف مشت خود را نشان داد. دیوید ای.سنگر، ​​پیتر بیکر و بن هوبارد در گزارشی در ۱۵ ژوئیه در نیویورک تایمز نوشتند “استقبال جانشین نشان دهنده روند کلی این نشست بود.” به گزارش این خبرنگاران، با فرود ایر فورس وان، هواپیمای حامل رئیس جمهور آمریکا، هرچند برخی از اعضای خانواده سلطنتی روی فرش بنفش به استقبال بایدن رفتند. اما این استقبال چندان باشکوه به نظر نمی رسید. در واقع، استقبال سعودی ها نسبت به سال ۲۰۱۶ که اوباما از پادشاهی دیدار کرد بسیار سردتر و شلوغ تر بود.

بایدن در حالی که از پله های هواپیما برای پیاده شدن بالا می رفت، لباس خلبانی به تن داشت و با چهره ای جدی به اطراف تکان می داد. هیأت استقبال کننده عربستان سعودی شامل شاهزاده ریما بنت بندر آل سعود، سفیر عربستان سعودی در واشنگتن، و شاهزاده خالد الفیصل، از اعضای ارشد خانواده سلطنتی که امیر مکه و از نزدیکان ملک سلمان است، بود. رئیس جمهور تنها دو دقیقه پس از پیاده شدن سوار لیموزین خود شد. او را مستقیماً برای ملاقات با شاه بردند. پس از ورود به کاخ سلام، بایدن با شاهزاده محمد بن سلمان ملاقات کرد و قبل از اینکه شاهزاده رئیس جمهور را به داخل ببرد، ظاهراً آن دو بی کلام مشت به هم زدند. شبکه ماهواره ای العربیه که متعلق به عربستان سعودی است، تصاویری از استقبال گرم ملک سلمان از بایدن و دست دادن پادشاه با رئیس جمهور منتشر کرد. تصاویر دیگر نشان می دهد که بایدن و پادشاه را در حالی که در یک اتاق آراسته کنار هم روی صندلی های راحتی نشسته اند، با دیگر مقامات آمریکایی و سعودی، از جمله شاهزاده محمد، در همان نزدیکی نشان می دهند. پس از آن، بایدن و تیمش با محمد و وزرای سعودی «نشست کاری» برگزار کردند.

به گفته سانگر-بیکر-هبارد، ورود بایدن به عربستان سعودی و استقبال از او، حتی در مقایسه با استقبال پرشور ترامپ در سال ۲۰۱۷ که مورد استقبال ملک سلمان قرار گرفت، مودبانه اما ظاهری بود. ترامپ عربستان سعودی را به عنوان اولین مقصد خارجی خود به عنوان رئیس جمهور انتخاب کرد که در واقع شکست شدید سنت و نشانه همسویی نزدیک دولت او با سعودی ها بود. اگرچه بایدن در طول مبارزات انتخاباتی ریاست جمهوری قول داد که عربستان سعودی را به خاطر قتل خاشقجی مجازات کند. اما پرزیدنت بایدن هزینه سیاسی آن سفر را پرداخت و به عربستان سعودی سفر کرد تا چندین هدف را با یک تیر بزند: مقابله با نفوذ چین، تولید نفت بیشتر و تشویق روابط نزدیکتر با اسرائیل.

«دیوید ای.سنگر» در گزارش دیگری در همین تاریخ در نیویورک تایمز نوشت، مقامات آمریکایی روز جمعه ۲۴ ژوئیه به توافقات گسترده ای با عربستان سعودی در مورد موضوعاتی مانند گسترش عرضه نفت، ساخت مخابرات ۵G دست یافتند. شبکه ها، و باز کردن حریم هوایی عربستان سعودی به روی پروازهای تجاری، اسرائیل از تمدید آتش بس در یمن خبر داد. دولت بایدن مشتاق بود نشان دهد که روابطش با عربستان سعودی مزایایی فراتر از نفت دارد و تیمی به رهبری برت مک گورک که در دولت جورج دبلیو بوش روی مسائل خاورمیانه کار کرده است، با مقامات سعودی گفتگو کرده است. روز جمعه برای یک سری توافقات اعلام شده دو طرف ۱۸ توافقنامه و یادداشت تفاهم برای همکاری مشترک در زمینه های انرژی، سرمایه گذاری، ارتباطات، فضا و سلامت امضا کردند. به گفته این خبرنگار، با این حال، این قیمت بالای نفت است که توجه جهانی را به خود جلب کرده و به عنوان یک تهدید سیاسی برای رئیس جمهور بایدن و دیگر رهبران تلقی می شود و مانع تلاش برای کاهش درآمدهای روسیه در تلافی تجاوزات این کشور به اوکراین می شود. بایدن پس از دیدار با مقامات سعودی گفت: من تمام تلاشم را برای افزایش عرضه به ایالات متحده آمریکا انجام می دهم و انتظار دارم این اتفاق بیفتد. او گفت که انتظار دارد تاثیر این ترتیبات را در «دو هفته دیگر» ببیند.

هنوز مشخص نیست که سعودی ها چقدر تولید نفت را افزایش خواهند داد. آنها قبلاً افزایش تولید را برای ماه های جولای و آگوست اعلام کرده بودند و انتظار می رود جزئیات تولید در پاییز در ماه اوت به عنوان بخشی از توافق بزرگتر با کشورهای اوپک باشد. دو کشور خروج نیروهای حافظ صلح آمریکا از جزیره تیران در دریای سرخ (مرکز چندین درگیری قبلی از جمله جنگ شش روزه ۱۹۶۷) را اعلام کردند. آمریکایی ها تا پایان سال این جزیره را ترک خواهند کرد. این جزیره کوچک که قبلا توسط مصر اداره می شد، بر دهانه خلیج عقبه، یک آبراه استراتژیک، تسلط دارد. زیرا تنها راه خروج اسرائیل در دریای سرخ است. شاید نوآورانه ترین معامله های جدید، آزمایش فناوری های نسبتاً جدید ۵G در عربستان سعودی باشد که برای رقابت با هواوی طراحی شده است. برای سال ها، مقامات ایالات متحده به کشورهای اروپایی و خاورمیانه نسبت به اتکا به تامین کنندگان شبکه های بی سیم چین هشدار داده اند. آمریکایی‌ها بر این باورند که شروع جنگ در اوکراین، موضع آنها را در مورد آسیب‌پذیری‌های ناشی از وابستگی به یک تامین‌کننده خارجی تقویت کرده است.

در قلب این پروژه تلاشی برای استفاده از عربستان سعودی به عنوان نمونه اولیه برای فناوری به نام O-RAN برای شبکه دسترسی رادیویی باز است که اساساً یک سیستم سوئیچینگ مبتنی بر نرم افزار برای تلفن های همراه پرسرعت است. networks.Offers بسیار بالاست. ایده این است که نشان دهد این سیستم در کل بخش انرژی عربستان کار می کند. جایی که ارتباطات پرسرعت حیاتی است. اما این سیستم همچنین می تواند جایگزینی برای فناوری هواوی به کشورها ارائه دهد. بایدن گفت: «O-RAN از دیگر پلتفرم‌ها، از جمله چین، بهتر عمل خواهد کرد». بایدن همچنین از سرمایه گذاری های جدید عربستان سعودی در انرژی خورشیدی و هسته ای، از جمله فناوری های دیگر برای دستیابی به اهداف تغییر آب و هوا خبر داد.

در گزارش دیگری در ۱۵ ژوئیه نیویورک تایمز، سنگر و هوبارد نوشتند که مقامات دولت ایالات متحده در جریان این دیدارها گفتند که ولیعهد هدف مهمی دارد. این سؤال را مطرح کردند که هدف جانشینی چیست؟ آنها پاسخ دادند که عکس هایی از دیدار بن سلمان با بایدن و دستیاران ارشدش منتشر شده است تا نشان دهد ولیعهد سعودی از انزوای تحمیلی دیپلماتیک خود بیرون آمده است. یک مقام آمریکایی که نخواست نامش فاش شود، گفت که سعودی‌ها می‌خواهند نشان دهند که بایدن از ادعاهای کمپین انتخاباتی خود مبنی بر اینکه عربستان سعودی کشوری «رد شده» است، عقب‌نشینی می‌کند. بنابراین تعجبی نداشت که در عرض چند دقیقه از محمد بن سلمان استقبال کردند. رئیس جمهور آمریکا، عکس هایی در وب سایت وزارت امور خارجه عربستان سعودی منتشر شد که نشان می دهد وی با بایدن (رئیس جمهور)، آنتونی بلینکن (وزیر امور خارجه) و جیک سالیوان (مشاور امنیت ملی) در حال قدم زدن هستند. دستیاران بایدن از هرگونه ویدئویی از دیدار رئیس جمهور با ولیعهد مسئول قتل جمال خاشقجی بیم داشتند.

سپس، در حالی که در یک میز بزرگ با آمریکایی ها در یک طرف و سعودی ها در طرف دیگر نشستند، بایدن به دیگر مقامات از جمله برت مک گورک پیوست. به نظر می رسد ویدئوهایی که توسط دربار سلطنتی سعودی منتشر شده و اغلب در کانال های تلویزیونی عربستان پخش می شود، برای نشان دادن ولیعهد به عنوان “ارباب زمان” و “کرنوگراف” است که نقش اصلی را در استقبال از رئیس جمهور ایفا می کند. ایالات متحده در پایان کنفرانس مطبوعاتی بین بایدن و ولیعهد، خبرنگار NBC News پیتر الکساندر فریاد زد: “جمال خاشقجی، آیا از خانواده اش عذرخواهی می کنی؟” اما محمد و بایدن این سوال را نادیده گرفتند. الکساندر در توییتی نوشت که یکی از دستیاران سعودی “دستم را محکم گرفت”.