برای کمک به افراد دارای معلولیت جلیقه بسازید


محققان موسسه فدرال سوئیس در زوریخ (ETH) یک جلیقه پارچه ای طراحی و ساخته اند که به عنوان یک لایه اضافی از ماهیچه برای کسانی که به آن نیاز دارند عمل می کند.

محققان در این پروژه یک ماهیچه پارچه ای ساختند که با حسگرهای آن می توان اهداف حرکتی کاربر را شناسایی کرد و در صورت نیاز نیروی بیشتری اعمال کرد.

این پوشیدنی Myoshirt نام دارد و نوعی جلیقه با آستین مخصوص بازوها و میله با جعبه کوچکی است که شامل تمام فناوری هایی است که مستقیماً روی بدن استفاده نمی شود. این دستگاه از طریق سنسورهای تعبیه شده در پارچه عمل می کند و حرکات عمدی کاربر و میزان توان مورد نیاز را تشخیص می دهد. موتور کابل که موازی با عضلات کاربر حرکت می کند، به عنوان یک تاندون مصنوعی عمل می کند.

این دستگاه همیشه با حرکات کاربر هماهنگ است و می توان آن را بر اساس ترجیحات فردی شخصی سازی کرد. هنگام استفاده از جلیقه، کاربر همیشه کنترل خود را حفظ می کند و در صورت لزوم می تواند دستگاه را در هر زمان خاموش کند.

محققان این دستگاه را روی ۱۲ نفر آزمایش کردند که ۱۰ نفر از آنها سالم بودند و هیچ نقصی در بدنشان نداشتند. از بین این افراد یک نفر دچار دیستروفی عضلانی و یک نفر ضایعه نخاعی داشت. در پایان آزمایش مشخص شد که همه می توانند با کمک این جلیقه دست یا اشیاء خود را برای مدت بیشتری در هوا نگه دارند.

نتایج نشان داد که سطح استقامت در افراد سالم حدود یک سوم و در فرد مبتلا به دیستروفی عضلانی ۶۰ درصد افزایش یافته است. یکی از شرکت کنندگان آسیب نخاعی داشت و توانست سه برابر بقیه ورزش کند. شرکت کنندگان در این آزمایش گفتند که این دستگاه بسیار آسان و کاربردی است.

شایان ذکر است که نمونه اولیه Mushert تا عرضه فاصله زیادی دارد. جعبه کنترل و سیستم درایو حدود ۴ کیلوگرم وزن دارد که باعث می شود دستگاه دست و پا گیر و بی استفاده باشد و فقط برای افراد روی ویلچر مناسب است.

انتهای پیام/
این را برای صفحه اول پیشنهاد دهید