این گیاه تصفیه کننده خون، رفع تشنگی و درمان سرفه استبر اساس گزارشی روشن، دانه گاسولا تصفیه کننده خون و رفع تشنگی است و برای سرفه مفید است. در طب سنتی از آن به عنوان تب بر، ضدعفونی کننده، بیماری کمبود ویتامین C، ضد اسپاسم، مدر و ضد کرم استفاده می شود.

به گفته متخصصان طب سنتی، slystra طبیعتی بسیار سرد، مرطوب و قابض دارد. در درمان اختلالات و التهابات سیستم ادراری موثر است. این گیاه به صورت داخلی برای بند آوردن و بند آوردن خونریزی استفاده می شود و عصاره ساقه و برگ آن در درمان بیماری های کبدی مفید است.

جوشانده ریشه شیرین بیان که آب آن گرفته شده است برای درمان اسهال و رفع سرفه، تسکین درد قفسه سینه، تحریک سیستم ادراری و مثانه و رفع حرارت و سوزش رحم استفاده می شود.

خوردن چنار به صورت خام و پخته با پیاز و روغن برای تقویت روده و رفع اسهال و تب و خوردن برگ و ساقه آن به صورت خام در سالاد و در سرکه برای درمان درد کلیه مفید است. جویدن مقدار کمی برگ گواوا پوسیدگی دندان ناشی از خوردن میوه های ترش یا علل دیگر را از بین می برد.

البته جویدن زیاد هم باعث پوسیدگی دندان می شود. از ضماد ریشه بیدمشک برای رفع زگیل های پوستی استفاده می شود. ضماد براق روی پیشانی باعث از بین رفتن سردرد و دردهای میگرنی می شود.

لازم به ذکر است که گیاه لیستریدا در دامپزشکی برای درمان بیماری های تب دار و خنک کننده بدن، دفع سموم و تصفیه خون به صورت پودر و جوشانده استفاده می شود. خار مریم باعث گشاد شدن مجاری هوایی در بیماران مبتلا به آسم می شود. تقویت کننده عضلات قلب و خواص ضد توموری نیز در آن یافت شده است.

از عصاره خاکشیر برای رفع التهابات گرم چشم با مالیدن روی ناحیه ملتهب استفاده می شود. افراد سردسیر باید اسلاید نعناع و کرفس بخورند.

نام علمی گیاه خرفه Portulaca oleraceae و از خانواده Portulaceae است.

منابع: سلامت نیوز/ کتاب ۱۵ گیاه معجزه گر. نوشته معصومه درویشی