ایرباس تمام سفارشات A350 از قطر را لغو کرده است


اختلاف بین قطر ایرویز و ایرباس باعث شده تا ایرباس سفارشات ناوگان A350 را لغو کند. قطر ایرویز به دلیل نقص خارجی …

ایرباس را برای تمام سفارشات هواپیماهای A350 از قطر حذف کنیدایرباس را برای تمام سفارشات هواپیماهای A350 از قطر حذف کنید

اختلاف بین قطر ایرویز و ایرباس باعث شده تا ایرباس سفارشات ناوگان A350 را لغو کند. قطر ایرویز به دلیل نقص در نمای خارجی هواپیما به دنبال غرامت از ایرباس بود و با بوئینگ قرارداد امضا کرد.

در اختلاف با قطر ایرویز، شرکت هوافضای اروپایی ایرباس تمام سفارشات باقی مانده برای هواپیمای غول پیکر A350 را لغو کرد.

این خبر را منابع آگاه نزدیک به محافل هوانوردی منتشر کردند. گفته می شود سخنگوی بزرگترین هواپیماساز جهان از اظهار نظر در این مورد خودداری کرده است.

دفتر سفارشات ژوئن ایرباس نشان می دهد که این شرکت هنوز باید ۱۹ هواپیمای A350-1000 را که بزرگترین هواپیمای جهان هستند به قطر تحویل دهد.

در دسامبر ۲۰۲۱، قطر ایرویز از ایرباس در لندن شکایت کرد و خواستار حداقل ۱.۴ میلیارد یورو غرامت شد. قطر ایرویز می گوید ۵۳ جت A350 این هواپیما دارای نقص در پوشش سطح هواپیما هستند.

در حالی که قطر ایرویز آن را یک مسئله ایمنی می بیند، ایرباس و آژانس هواپیمایی اروپا (EASA) دیدگاه متفاوتی دارند. ایرباس پیشنهاد داده است که تمام این نواقص را با هزینه خود برطرف کند، اما قطر ایرویز امتناع می کند.

دادگاهی در بریتانیا در ماه مه ۲۰۲۲ حکم داد که قطر ایرویز باید تمام سفارشات هواپیمای A350 را بپذیرد و بپردازد.

ایرباس در ژانویه ۲۰۲۲ به دنبال این مناقشه، یکی دیگر از سفارشات بزرگ قطر را لغو کرد. این سفارش شامل ۵۰ فروند جت میان برد A321neo است که در حال حاضر متقاضیان زیادی در بازار دارد. طبق حکم دادگاه در آوریل ۲۰۲۲، ایرباس می تواند این هواپیماها را در این مدت به مشتریان دیگر بفروشد.

از سوی دیگر، قطر ایرویز نیز قرارداد اولیه ای را با رقیب آمریکایی بوئینگ کنسرن برای تحویل ۲۵ فروند هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ مکس منعقد کرده و گزینه خرید ۲۵ هواپیمای دیگر را تضمین کرده است.

هواپیماهای دوربرد سری Boeing 373 Max10 هنوز مجوز رسمی دریافت نکرده اند. قطر ایرویز می خواهد با سفارش این مدل بلند بوئینگ، هواپیمای ایرباس A321neo خود را جایگزین کند.