اگر بایرن مونیخ هر بازی را با اختلاف منفی شروع می کرد، سرنوشت بوندسلیگا چه می شد؟


ممکن است کمی بحث برانگیز باشد، اما وقتی صحبت از رقابت واقعی و هیجان انگیز فوتبال به میان می آید، بوندسلیگا مرده است. دهه گذشته شاهد تسلط بلامنازع بر بوندسلیگا بوده است و بایرن مونیخ ۱۰ فصل متوالی را برد. در آن ده فصل، تنها در یک فصل، رقابت قهرمانی تا هفته پایانی ادامه یافت و اغلب اوقات، عنوان قهرمانی در اوایل آوریل (اواسط آوریل) تعیین می شد.

در فصل ۲۰۲۲-۲۰۲۳، بایرن مونیخ احتمالاً برای یازدهمین بار متوالی قهرمان بوندسلیگا می شود و با رکورد دینامو زاگرب که از سال ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۶ قهرمان لیگ کرواسی شده بود، برابری می کند. رکورد نروژ روزنبورگ که سیزده سال متوالی قهرمان شد. پس از روزنبورگ به رکورد قهرمانان مسابقات قهرمانی جبل الطارق، لتونی و سایر کشورها می رسیم.

بایرن مونیخ مدت هاست که پرافتخارترین تیم فوتبال آلمان محسوب می شود. آنها در مجموع ۳۲ بار قهرمان لیگ شده اند، در حالی که قهرمانی سایر باشگاه های فوتبال آلمان حتی دو رقمی هم نشده است. قبل از شروع سلطنت فعلی بایرن، هیچ باشگاهی در فوتبال آلمان نتوانسته بود بیش از سه فصل متوالی قهرمان لیگ شود. تسلط بی چون و چرای بایرن مونیخ، برداشتی مدرن و بازتابی تلخ از عدم رقابت در لیگ های مدرن اروپایی است. به لیگ های دسته اول ایتالیا و فرانسه نگاه کنید، خواهید دید که یک باشگاه خاص برای مدتی بر لیگ برتری داشت (یوونتوس ایتالیا، لیون و پاری سن ژرمن در فرانسه). در اسپانیا و انگلیس شکاف قابل توجهی بین باشگاه های ثروتمند و کوچک وجود دارد و این مشکل همچنان حاد است. با این حال، کسب عنوان قهرمانی برای یک تیم به مدت ده سال، وضعیت وحشتناکی در فوتبال آلمان است و نشان دهنده افول غم انگیز لیگی است که به درستی به دلیل جذابیت و رقابت خود در دهه گذشته شناخته شده است.

نام بایرن مونیخ در بین تیم های حاضر در سوپرلیگ اروپا ذکر نشده است، اما چنین باشگاه قدرتمندی برای حضور در بوندسلیگا فعلی و رقابت با تیم های فوتبال آلمان قوی تر از آن است. از نظر راه حل، صحبت هایی در مورد سیستم پلی آف لیگ آزمایشی شده است تا هواداران در پایان فصل کمی هیجان داشته باشند و البته صحبت از اصلاحات مالی (مانند تغییر قانون ۱+۵۰) نیز شده است. مطرح شد. مورد بحث قرار گرفت.

از آنجایی که بایرن مونیخ به وضوح برای بوندسلیگا بیش از حد قوی است، ما در حال بررسی یک مورد جالب هستیم. اگر بایرن مونیخ هر بازی را با اختلاف منفی یعنی یک گل کمتر از حریف شروع می کرد، سرنوشت فصل های قبل بوندسلیگا چگونه رقم می خورد؟ در این صورت تساوی های بایرن مونیخ تبدیل به باخت و بردهای یک گل می شود. اگر در یک دهه گذشته در هر بازی بایرن مونیخ بوندسلیگا یک گل خارج از خانه اضافه کنیم، جداول زیر را خواهیم داشت:

فصل ۲۰۱۲-۱۳ (قهرمان)

حتی این سیستم بحث برانگیز نیز نمی تواند مانع از پیروزی بایرن مونیخ در بهترین فصل تاریخ خود شود. با فرض یک گل بیشتر در هر بازی برای بایرن مونیخ، آنها می توانند بوندسلیگا را با اختلاف شش امتیاز بالاتر از دورتموند یورگن کلوپ ببرند.

فصل ۲۰۱۳-۱۴ (قهرمان)

با احتساب یک گل بیشتر برای هر حریف، بایرن مونیخ در مقایسه با فصل واقعی ۲۰۱۳-۲۰۱۴ ۱۷ امتیاز کاهش خواهد یافت، اما شکست دورتموند مقابل باواریایی ها با این شرایط قابل جبران نیست و تیم پپ گواردیولا حتی با این شرایط قهرمان بوندسلیگا می شد. .

فصل ۱۵-۲۰۱۴ (چهارم)

افت عجیب دورتموند کلوپ و درخشش کوین دی بروین در ولفسبورگ باعث قهرمانی این تیم در لیگ خواهد شد. با احتساب یک گل به نفع رقیب بایرن، مسابقه لیگ در هفته پایانی بین ولفسبورگ و گلادباخ با اختلاف یک امتیاز بین دو تیم برگزار شد.

فصل ۱۶-۲۰۱۵ (نائب قهرمان)

با فرض اینکه یک گل به رقبای بایرن مونیخ اضافه شد، آخرین فصل پپ گواردیولا در بایرن می توانست یک فاجعه کامل باشد و توماس توخل به راحتی با دورتموند عنوان قهرمانی را به دست آورد. با شرایط فوق، گواردیولا تنها در یکی از سه فصل حضورش در بایرن مونیخ توانست قهرمان لیگ شود.

فصل ۱۷-۲۰۱۶ (چهارم)

با شرایط فوق، دوران پس از گواردیولا بایرن مونیخ می توانست بسیار دشوار باشد زیرا تیم کارلو آنچلوتی به جای لیگ، چهارم می شد. لایپزیگ می تواند برای اولین بار با هدایت رالف هازنهتل قهرمان بوندسلیگا شود.

فصل ۲۰۱۷-۱۸ (قهرمان)

بایرن مونیخ پس از باخت سه بازی از هفت بازی اول خود در این شرایط، می‌تواند تحت هدایت یوپ هاینکس شرایط را تغییر دهد و مانع از قهرمانی شالکه برای اولین بار از سال ۱۹۹۱ شود. به عبارت دیگر، اگر بایرن مونیخ هر بازی را با یک گل شروع می‌کرد، یوپ. هاینکس می تواند این تیم را قهرمان کند.

فصل ۱۹-۲۰۱۸ (سه شنبه)

بایرن مونیخ کواچ می تواند به رتبه سوم زیر دورتموند و لایپزیگ برسد. فاصله بین بایرن مونیخ و دورتموند لوسین فاور می تواند ۱۶ امتیاز باشد!

فصل ۲۰۱۹-۲۰ (چهارم)

بایرن مونیخ این فصل تحت هدایت هانسی فلیک سه گانه را به دست آورد و برخی از جذاب ترین فوتبال های اروپا را به نمایش گذاشت. اگرچه تیم نیکو کواچ در اواسط فصل به مقام هفتم رسیده بود و فلیک توانست تیم را نجات دهد. اگر شرایط فوق را برای بایرن مونیخ در این فصل در نظر بگیریم، آنها نتوانستند بهتر از چهارم شوند، زیرا تساوی های تبدیل شده به شکست باعث شد تا آنها پنج امتیاز از صدرنشینان عقب باشند. اگر این اتفاق می افتاد، رالف رانگنیک می توانست اولین قهرمانی لیگ خود را با لایپزیگ کسب کند.

فصل ۲۰۲۰-۲۱ (چهارم)

در این فصل، یولیان ناگلزمن می تواند از قهرمانی لایپزیگ در بوندس لیگا دفاع کند و بایرن مونیخ می تواند به عنوان خارجی در رقابت قهرمانی باقی بماند.

فصل ۲۰۲۱-۲۲ (پنجشنبه)

در فصل ۲۰۲۱-۲۰۲۲، یولیان ناگلزمن بازی های زیادی را به سبک ناپلئونی برد و در نیم فصل دوم نیز تساوی های زیادی داشت. بایرن مونیخ ناگلزمن می توانست برای اولین بار از فصل ۹۵-۱۹۹۴ از جمع چهار تیم برتر بوندسلیگا غافل شود اگر قانون یک گل اعمال می شد. در این فصل دورتموند می تواند با مارکو رز قهرمان بوندسلیگا شود.

در مجموع، بایرن مونیخ می توانست در ده سال گذشته سه بار قهرمان بوندسلیگا شود، درست مانند دورتموند، لایپزیگ و ولفسبورگ که می توانستند یک قهرمانی کسب کنند. در مقایسه با سایر لیگ های بزرگ اروپایی، فقط لیگ برتر انگلیس توانسته با چهار قهرمان مختلف در دهه گذشته بوندسلیگا را برابر کند. امتیازهای دریافتی بایرن مونیخ، از جمله یک گل خارج از خانه، در آن ده فصل بین ۱۲ تا ۲۳ امتیاز بود.

اسکوربورد کاهش یافته بایرن مونیخ شامل یک گل دیگر به سود حریف است

تیمی که بیشترین سود را از کسر امتیاز بایرن مونیخ برد، در کمال تعجب هرتابرلین بود که فصل گذشته توانست از پلی آف بقا فرار کند. او می توانست سه برد، هفت تساوی و ۱۳ امتیاز بیشتر کسب کند. لورکوزن، لایپزیگ و فرایبورگ می توانستند ۱۲ امتیاز بیشتر داشته باشند و این تعداد امتیاز اضافی برای دورتموند و گلادباخ مونیخ می توانست ۱۱ امتیاز باشد.

اگرچه اعمال این فیلتر دقیق نیست و اصلاً مشخص نیست که اگر در دنیای واقعی این اتفاق بیفتد، بازی قرار است چگونه پیشرفت کند. در دنیای واقعی، وقتی بایرن مونیخ در هفته‌های اخیر یک گل عقب است، با دقت بیشتری بازی می‌کند تا پیروزی را تضمین کند. اگر می دانستند چنین نتیجه ای به تساوی منجر می شود، با گل های بیشتری برای پیروزی تلاش می کردند. حتی با این شرایط، بایرن مونیخ می توانست بهتر از اعداد گزارش شده عمل کند و بنابراین امتیازات کسر شده در هر فصل نمی توانست آنقدر بالا باشد.

شرط بندی یک گل به نفع رقیب بایرن مونیخ می تواند استراتژی و رویکرد هر تیم را تغییر دهد. بایرن مونیخ احتمالاً توپ و زمین را در اختیار خواهد داشت و حملات همیشگی خود را انجام می دهد. حریف هم دوست داشت از ضدحملات و اشتباهات بایرن استفاده کند. چنین شرایطی نتوانست مانع از سلطه بایرن مونیخ شود چرا که در این ده سال بایرن مونیخ می توانست با کسب سه قهرمانی پرافتخارترین تیم بوندسلیگا در این دوره باشد.

بایرن مونیخ باید چند قهرمانی پشت سر هم کسب کند تا همه بپذیرند که باید یک تغییر بزرگ در بوندسلیگا اتفاق بیفتد؟ آیا طرفداران بوندسلیگا واقعا از اینکه تیمشان بدون زحمت قهرمان لیگ می شود خوشحال هستند یا یک چالش واقعی بیشتر می خواهند؟ با چالش و رقابت بیشتر، هر بردی می تواند ارزشمند باشد.

نوشته مایکل کاکس از The Athletic