انتخابات ریاست جمهوری ترکیه ممکن است در اواخر ماه مه ۲۰۲۳ برگزار شود


به گزارش شفاف، روزنامه حریت ترکیه نوشت: انتخابات ریاست جمهوری ترکیه ممکن است کمی زودتر از زمان برنامه ریزی شده در اواخر ماه مه یا اوایل ژوئن برگزار شود، اما همانطور که برخی رسانه ها و سیاستمداران پیشنهاد کرده اند، رای گیری زودهنگام محاسبه نخواهد شد.

یک منبع نزدیک به دولت ترکیه گفت که انتخابات عمومی ترکیه معمولا در ژوئن آینده برگزار می شود.

حریت نوشت که ممکن است برای جلوگیری از همپوشانی با تعطیلات مدارس، زیارت سالانه حج و تعطیلات اسلامی عید قربان، رأی گیری به هفته آخر ماه مه یا هفته اول ژوئن «به تعویق بیفتد». این به معنای انتخابات زودهنگام نیست.

تاخیر رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور فعلی ترکیه در اعلام رسمی نامزدی خود برای یک دوره جدید، چندین رسانه مخالف و شبکه های اجتماعی ترکیه را به پیش بینی انتخابات زودهنگام واداشته است. اردوغان در ۹ ژوئن اعلام کرد که برای ائتلاف دولتی نامزد خواهد شد. در اواخر فوریه، رهبران شش حزب اپوزیسیون ترکیه، یعنی حزب جمهوری خواه خلق، حزب دموکراسی و پیشرفت، حزب دمکرات، حزب آینده، حزب خوب و حزب رفاه بیانیه مشترکی را امضا کردند که در آن طرح خود را برای بازسازی نظام پارلمانی و اختیارات رئیس جمهور در صورت پیروزی در انتخابات اعلام شد.

بخشی از این طرح خواستار بازنگری در سیستم فعلی ریاست جمهوری است که در سال ۲۰۱۸ با حمایت اردوغان اجرا شد. اپوزیسیون هنوز نامزد مشترکی برای انتخابات ریاست جمهوری معرفی نکرده است.