اعلام نظر سازمان سینمایی درباره فیلم های ایرانی جشنواره ونیز


به گزارش شفاف به نقل از روابط عمومی سازمان سینمایی، روح الله سهرابی مدیرکل دفتر نظارت بر پخش و پخش فیلم در خصوص حضور فیلم های ایرانی راه یافته به جشنواره ونیز و وضعیت آنها مجوز اکران افزود: پس از نمایش هر فیلم در جشنواره های بین المللی اغلب شایعاتی مبنی بر وجود یا عدم مجوز نمایش فیلم در جشنواره ها و محافل بین المللی به گوش می رسد. قبلا هم گفتم روحیه حضور در جشنواره و سربلندی سینمای ایران نه تنها بدون ممنوعیت و مشکل است، بلکه ارزشمند است و باعث خوشحالی دست اندرکاران عرصه فرهنگ و هنر به ویژه سینما می شود و می تواند پیشرو باشد. در رشد و توسعه آن. اما موضوع از لحظه حضور یک فیلم در جشنواره ها بدون طی مراحل قانونی و قبل از دریافت مجوزهای لازم پیچیده و مشکل ساز می شود. همانطور که در آیین نامه اکران آثار سینمایی آمده است، فیلم ها برای حضور در جشنواره یا هر مکان اکران باید دارای پروانه نمایش باشند. بنابراین هرگونه تخلف از این امر عواقب سنگین و جریمه های ویژه ای را در پی خواهد داشت.

به گفته وی، از میان فیلم های ایرانی حاضر در جشنواره ونیز، دو فیلم «جنگ جهانی سوم» و «بی رویا» مشکلی برای حضور در جشنواره ندارند چرا که از چند ماه پیش درخواست خود را ثبت کرده اند و با سازمان سینمایی ای و در تعامل هستند. هیئت مجوز پخش پیش رفت. اما فیلم «شبی در دیوار داخلی» به کارگردانی وحید جلیلوند برای دریافت مجوز اکران دیرهنگام دست به کار شد و طبق اظهارات تهیه کننده به دلیل آماده نبودن فیلم، نسخه نهایی را ارائه نکرد. .

سهرابی خاطرنشان کرد: با توجه به اطلاعیه های مستمر و مصاحبه مدیرعامل محترم سازمان مبنی بر لزوم رعایت قوانین اکران فیلم ها و شرکت در جشنواره ها، لازم است این فیلم یا هر فیلم دیگری مراحل قانونی را طی کند. شرکت در جشنواره های بین المللی

وی افزود: به نظر من تبعات و آسیب های سرپیچی از قوانین موجود و مصوب و تخلفات در نحوه ارائه آثار قطعا بیش از دستاورد احتمالی حضور در یک یا چند جشنواره خواهد بود.

مدیرکل دفتر پخش و اکران فیلم توصیه و تاکید کرد: فیلمسازان محترم قبل از اخذ مجوز جداگانه لازم از ارائه و اکران فیلم خود در محافل و جشنواره ها خودداری کنند تا در تعامل سازمان سینمایی با فیلمسازان خللی ایجاد نشود. . .

سهرابی گفت: البته فیلم دیگری از ایران حاضر در جشنواره مذکور (خرس نیست به کارگردانی جعفر پناهی) اساساً پروانه ساخت و شناسنامه ای ندارد که بخواهم در مورد آن اظهار نظر کنم و از شواهد و قرائن بیشتر یک فیلم است. نمایش بازی سیاسی به جای حضور یک فیلم. .

به گزارش شفاف، روز گذشته اسامی فیلم های راه یافته به بخش های مختلف جشنواره فیلم ونیز اعلام شد و مشخص شد که چهار فیلم از سینماگران ایرانی در این جشنواره پذیرفته شده اند. پس از آن با توجه به اتفاقاتی که در فیلم «برادران لیلا» سعید راوشی پس از حضور در جشنواره کن و توقیف فیلم برای نمایش بدون مجوز رخ داد، گمانه زنی هایی مبنی بر تکرار این اتفاق مطرح شد.