اصلاح طلبان سعی می کنند رئیس جمهور را در افکار عمومی ناکام جلوه دهند


محدوده تشکل های دانشگاهی خبرگزاری فارس: بیش از یک سال از روزی که آیت الله رئیسی با رای مردم به عنوان رئیس جمهور در دولت سیزدهم انتخاب شد، می گذرد و امروز بسیاری از اساتید دانشگاه معتقدند دولت در عرصه مبارزه با ویروس کرونا، ارتباط با کشورهای همسایه، رواج یارانه ها و… ، ارتباط با مردم عملکرد مثبت داشت.

از سوی دیگر، برخی تحلیلگران معتقدند دولت روحانی در ۸ سالی که فرصت داشت، آسیب های زیادی به اقتصاد کشور وارد کرد که بسیاری اذعان دارند که ناشی از سیاست های دیکته شده از سوی اصلاح طلبان بوده است.

اما دیدیم کسانی که با توصیه ها و سیاست های خود در دولت قبل مشکلات زیادی را در کشور به وجود آوردند، امروز به انتقاد از دولت رئیس جمهور پرداختند و مدعی شدند که نسخه آنها می تواند مشکلات کشور را حل کند. نسخه ای که به گفته اقتصاددانان و سیاستمداران نه تنها در ۸ سال گذشته وضعیت مردم را بهبود نداد، بلکه اوضاع را بدتر کرد.

در این رابطه با حسین عبداللهی، استاد دانشگاه و دکترای علوم سیاسی گفت وگویی انجام داده ایم که در ادامه توضیح می دهیم:

فارس: دلایل انتقاد اصلاح طلبان از دولت آیت الله رئیسی چیست؟

عبداللهی: اگر طیف دقیقی از اصلاحات داشته باشیم، باید بخش بزرگی از اصلاح طلبان را غربی بدانیم که در واقع سنگری را تحت عنوان اصلاح طلبی فتح کرده اند و طبیعتا از موفقیت های دولت آقای رئیسی ناراحت هستند.

فارس: علت این نگرانی چیست؟

عبداللهی: اصلاح طلبان نگران این هستند که اگر مشکلات کشور حل شود، نیازی به ادامه برجام و مذاکرات نیست، بنابراین نگران افول غربگرایی در کشور هستند و موفقیت دولت را ضرر خود می دانند. متاسفانه چنین دیدگاهی در میان برخی اصلاح طلبان وجود دارد.

اصلاح طلبان نگران این هستند که اگر مشکلات کشور حل شود، نیازی به ادامه برجام و مذاکرات نیست، بنابراین نگران افول غرب گرایی در کشور هستند.

فارس: همه اصلاح طلبان این گونه هستند؟

عبداللهی: خیر، بخشی دیگر از اصلاح طلبان کسانی هستند که وارد رقابت های انتخاباتی می شوند و خود را احزاب متخاصم و مخالف دولت می دانند. بنابراین سعی می کنند دولت را تضعیف کنند و حرفشان این است که تا مشکل خود را در خارج از کشور حل نکنیم، هیچ اتفاق مثبتی در داخل نمی افتد.

فارس: هدف از نامه های اخیر چیست؟

عبداللهی: اصلاح طلبان معتقد بودند که مشکلات با دولت آقای رئیسی حل نمی شود و درصدد اثبات این نظریه و اقداماتی مانند نامه نگاری و مسائلی از این قبیل هستند. اگر بخواهیم نظر این افراد را در نظر بگیریم به این نقطه می رسیم تا در رقابت های سیاسی آینده مبنایی داشته باشیم و موفق به جلب افکار عمومی شویم. علاوه بر این، زنده بودن اصلاح طلبان و داشتن حیات سیاسی بسیار مهم است اگر اصلاح طلبان این کارها را نکنند در افکار عمومی فراموش می شوند و این موارد برای ادامه حیات سیاسی مهم است.

فارس: اصلاح طلبان حداقل در دوره اول دولت روحانی هر کاری انجام شده را به دولت قبل نسبت می دادند و استدلال می کردند که باید فرصت بیشتری برای بهبود شرایط داشته باشند اما چنین فرصتی را برای دولت رئیس جمهور نمی بینند. دلیل این امر

عبداللهی: اولین دلیلی که این دوستان بین دولت روحانی و رئیسی تفاوت قائل می شوند، گرایشات سیاسی آنهاست، زیرا آنها خود را رقیب آقای رایشی می دانند و می خواهند ثابت کنند که تفکر انقلابی جوابگوی مشکلات کشور نیست. شاید بسیاری از اصلاح طلبان آقای روحانی را اصلاح طلب نمی دانستند، اما مخالف او نبودند و قصد رقابت با او را نداشتند.

فارس: یعنی اصلاح طلبان خود را مخالف رئیس جمهور می دانند؟

عبداللهی: بله، اصلاح طلبان او را رقیب آیت الله رئیسی می دانند و می خواهند در افکار عمومی او را شکست خورده نشان دهند. و بگویید همانطور که گفتیم انقلابیون موفق نخواهند شد. خودشان بهتر از هرکسی می‌دانند که وقتی دولت آقای روحانی تمام شد و کشور را تحویل گرفتند، شرایط کشور در ابعاد مختلف به‌ویژه اقتصادی بسیار بدتر از زمانی بود که زمام امور را در دست گرفتند.

فارس: با این وجود به دولت آقای رئیسی فرصتی برای بهبود وضعیت نمی دهند؟

عبداللهی: آنها می خواستند دولت روحانی را به دلیل دیدگاه بیرونی موفق نشان دهند به دولت سیزدهم فرصت نمی دهند که نشان دهند نگاه درونی آیت الله رئیسی کارساز نیست و چاره ای جز حل مشکلات با نگاه به بیرون نداریم.

مسخره: اما در محاسبات مردم را به حساب نمی آورند!

عبداللهی: اصلاح طلبان مردم را نادیده می گیرند و فکر می کنند اتفاقات ۸ ساله دولت روحانی را فراموش کرده اند. البته نتیجه ای که در افکار عمومی می گیرند به نفع آنها نیست زیرا مردم انتظار دارند احزاب سیاسی منصف باشند.

چطور ممکن است دنیا به این سرعت شرایطی را که اصلاح طلبان برای کشور به ارمغان آورده اند فراموش کند؟

چطور ممکن است دنیا به این سرعت شرایطی را که اصلاح طلبان برای کشور به ارمغان آورده اند فراموش کند؟

آش چنان پرشور بود که جریان های اصلاح طلب به سیاست های اقتصادی دولت فعلی اعتراض کردند و دولت فعلی را تحت فشار قرار دادند.

اصلاح‌طلبان با سیاست‌هایی که اجرای آن‌ها زمان می‌برد، فرصتی برای غلبه بر مشکلات به دولت نمی‌دهند و دولت هنوز یک سال از عمرش نگذشته است و انتظار دارند این سیاست‌ها به نتیجه برسد.

فارس: هدف از این اقدامات چیست؟

عبداللهی: نتیجه مطلوب این است که افکار عمومی را با خود همراه کنند که به اعتقاد من نتیجه عکس دارد و مردم در انتخابات نشان دادند که اتفاقات دولت قبل را فراموش نکرده اند. یقیناً مردم چون امتحان خود را پس داده اند به حکومت روحانی و اصلاحات رجوع نخواهند کرد.

فارس: دلیل نگاه اصلاح طلبان به دولت سیزدهم چیست؟

عبداللهی: اگر به ریشه ها بنگریم و دغدغه های اندیشه سیاسی اصلاح طلبان را تامل کنیم، متوجه می شویم که اساس تفاوت اندیشه انقلابی با تفکر غیرانقلابی، نگاه به غرب است. ما موفق بوده ایم، اما اساساً معتقدیم که نه تنها نمی توانیم جلو برویم، حتی اگر بتوانیم نباید جلو برویم. ارتباط با غرب و نگاه به بیرون و نخواستن خودمان به حل مشکلات تبدیل شده است.

فارس: پس هدف اصلاح طلبان دفاع از روحانی نیست و به دنبال موضوع دیگری هستند؟

عبداللهی: هدف اصلاح طلبان موفق یا شکست خورده نشان دادن دولت روحانی نیست، بلکه نگران نگاه دولت یازدهم و دوازدهم هستند. دیدگاهی که معتقد است استقلال در شرایط امروز اساساً بی معناست و هنر ما در تعامل و ارتباط نهفته است. بنابراین می خواهند ثابت کنند که آقای روحانی موفق شد.

فارس: یعنی بیشتر به فکر خودشان هستند تا دولت روحانی؟

عبداللهی: اقدامات اصلاح طلبان برای تایید نظرات خودشان است. بر اساس تفکر اصلاح طلبان، نگاه به فراسوی مرزها بهتر از توجه به توانایی های داخلی است که بر این امر پافشاری می کنند و نمی گذارند این نگاه به راحتی شکست بخورد.

فارس: انتظاراتی که اصلاح طلبان از دولت سیزدهم در حدود ۱۰ ماه از تشکیل دولت دارند بیش از انتظاری است که از دولت ۸ ساله آقای روحانی داشتند. این موضوع را چگونه ارزیابی می کنید؟

عبداللهی: این موضوع را باید فراتر از سیاست دانست. بیشتر فشارها برای این است که ثابت کنند انقلاب و ترک اختلاف و تکیه بر نیروی درونی مردم راه حل مشکل نیست، بنابراین می خواهند القا کنند که آیت الله رئیسی موفق نمی شود. آنها عجله دارند زیرا می خواهند از مشکلات سوء استفاده کنند و ثابت کنند که این رویکرد موفق نبوده است.

فارس: چرا فرصتی را که به دولت روحانی دادند به دولت ریاست جمهوری نمی دهند؟

عبداللهی: آنها نگرانند که با دادن فرصت به دولت آیت الله رئیسی در برخی زمینه ها موفق شود و اصلاح طلبان در نگاه سیاسی خود شکست بخورند. به عبارت دیگر در تضاد هستند، از یک سو استدلال می کنند که اگر دولت کار خاصی انجام دهد موفق می شود و مشخصاً می خواهند وضعیت موجود را اصلاح کنند، اما در واقع آن را به ضرر خود می دانند. این تناقضی است که آنها در آن گرفتار شده اند.

فارس: آیا می توان گفت اصلاح طلبان نمی خواهند مشکلات از سوی دولت حل شود؟

عبداللهی: حل مشکلات اقتصادی کشور توسط دولت آقای رئیسی در واقع دلیلی بر توانایی ولایت فقیه شیعه و قدرت انقلاب است و این موضوعی است که اصلاح طلبان چون تلاش کرده اند به دنبال آن نیستند. سالها برای نشان دادن انقلاب و تفکر انقلابی. بی اثر

اصلاح‌طلبان سال‌ها تلاش کرده‌اند که انقلابیون و تفکر انقلابی را بی‌اثر کنند

فارس: به همین دلیل است که با اقدامات رسانه ای تلاش می کنند اقدامات دولت را پنهان کنند؟

عبداللهی: سیاستی که غربی ها داشتند و برخی از این دوستان در اجرای ایده هایشان به آنها کمک می کردند، دست گذاشتن روی نقاط ضعف بود، اما اخیراً با روی کار آمدن دولت آقای رئیسی نمی گذارند نقطه قوتی دیده شود. اصلاً، که بعداً می خواهند خلاف آن را ثابت کنند. ، بنابراین روایت را تحریف می کنند.

فارس: برای اجرای این سیاست ها عجله دارند!

عبداللهی: نگرانی آنها این است که اگر اقدامات مدیریتی رئیس جمهور به نتیجه برسد، حرفی برای گفتن نخواهند داشت. این عجله به این دلیل است که تا زمانی که مشکلی وجود دارد می توانند حرف خود را درست ثابت کنند و تفکر انقلابی کارساز نخواهد بود.

انتهای پیام/