اسقف های فیلیپینی اولین برنده جایزه نوبل صلح در این کشور را تبریک می گویند


کنفرانس اسقف های کاتولیک فیلیپین از ماریا رسا برای کسب جایزه صلح نوبل امسال به دلیل تلاش هایش برای “حفاظت از آزادی بیان” در این کشور استقبال کرد.

نویسنده: رابین گومز

اسقف های کاتولیک فیلیپین ، اولین برنده جایزه نوبل این کشور ، ماریا رسا را ​​تبریک گفتند. در 8 اکتبر ، کمیته نوبل نروژ روزنامه نگار 58 ساله را به همراه دیمیتری موراتوف روزنامه نگار روسی به عنوان برندگان جایزه معتبر صلح نوبل امسال معرفی کرد.

حفاظت از آزادی بیان

اسقف اعظم روملو والس از داوائو ، رئیس کنفرانس ، “ما ، کشیشان و اسقفان شما ، مایل هستیم که در تبریک به خانم ماریا رسا برای دریافت جایزه صلح نوبل به خاطر تلاش هایش برای” حفظ آزادی بیان “، صدای خود را به صدای همه ملت اضافه کنیم. اسقف های کاتولیک در فیلیپین (CBCP) ، روز دوشنبه در بیانیه ای نوشت.

کمیته نوبل نروژ اعلام کرد که “تصمیم گرفته است جایزه صلح نوبل سال 2021 را به ماریا رسا و دیمیتری موراتوف به دلیل تلاش های خود برای حفاظت از آزادی بیان ، که پیش شرط دموکراسی و صلح پایدار است ، اهدا کند”. خانم رزا و موراتوف جایزه صلح را به خاطر مبارزه شجاعانه خود برای آزادی بیان در فیلیپین و روسیه دریافت می کنند. در عین حال ، آنها نمایندگان همه روزنامه نگاران هستند که در دنیایی که دموکراسی و آزادی مطبوعات با شرایط مخرب رو به رو هستند ، طرفدار این آرمان هستند. “

مطبوعات آزاد برای دموکراسی

در بیانیه خود ، اسقف اعظم والس نوشت: “گاهی پاپ های اخیر ما نقش مهمی را که مطبوعات در سنجش سلامت یک جامعه دموکراتیک سالم ایفا می کنند ، برجسته کرده اند. بنابراین ، جای تعجب نیست که کلیسا “احترام درستی برای کار شما قائل است و آزادی مطبوعات را به رسمیت می شناسد”. ”

رئیس CBCP خاطرنشان کرد که امروزه در سراسر جهان “این کار روزنامه نگاری به دلیل میزان تغییر شکل و اخبار جعلی که از طریق روشهای ارتباطات اجتماعی همچنان در حال گسترش است ، دشوارتر شده است”. بنابراین ، نه تنها در جستجوی حقیقت بلکه مهمتر از آن ، به ایجاد فرهنگ گفتگو کمک کنید. “اسقف های فیلیپین مفتخر هستند که رسا و بسیاری دیگر از افراد فداکار در مطبوعات و رسانه ها” نشانه های زمان را درک کرده اند و شجاعانه به این دعوت خاص پاسخ داده و ادامه می دهند “.

دوترته و آزادی بیان

رسا ، منتقد سرسخت رئیس جمهور رودریگو دوترته در مبارزه با مواد مخدر ، به دلیل بررسی سیاست جنجالی خود با چندین اتهام جنایی روبرو است. کمیته نوبل گفت بنیانگذار سایت خبری آنلاین فیلیپین Rappler “از آزادی بیان برای افشای سوء استفاده از قدرت ، استفاده از خشونت و افزایش اقتدارگرایی در کشور خود استفاده کرد. رسا خود را مدافع بی باک آزادی بیان نشان داده است. راپلر توجه انتقادی خود را بر مبارزه جنجالی و کشنده مبارزه با مواد مخدر رژیم دوترته متمرکز کرده است. ”

این کمیته خاطرنشان کرد: “تعداد کشته شدگان به حدی زیاد است که کمپین مشابه جنگی است که علیه مردم خود کشور انجام می شود. خانم رسا و راپلر همچنین نحوه استفاده از رسانه های اجتماعی برای انتشار اخبار جعلی ، آزار و اذیت مخالفان و دستکاری گفتمان عمومی را ثبت کرده اند. ”

سه روز پس از اعلام روز جمعه قایقرانان صلح نوبل ، دفتر رودریگو دوترته ، رئیس جمهور فیلیپین ، به او تبریک گفت. سخنگوی رئیس جمهور هری روک روز دوشنبه در یک کنفرانس خبری گفت: “این جایزه یک پیروزی برای فیلیپین است و ما از این بابت بسیار خوشحالیم.” با این حال ، وی خاطرنشان کرد که رسا متهم به تهمت سایبری شده است و با اتهامات جنایی دیگری روبرو است که به طور مستقل توسط دادگاه ها تعیین می شود. وی انکار یا تهدید روزنامه نگاران در فیلیپین را تکذیب کرد.

تغییر شکل فیس بوک

رسا ، روزنامه نگار بیش از 30 سال ، حمله ای تند به فیس بوک انجام داده و شرکت رسانه های اجتماعی را متهم به جانبداری از حقایق و عدم موفقیت در جلوگیری از گسترش تغییر شکل ، در نتیجه دموکراسی را به خطر انداخته است. وی در مصاحبه ای با راپلر ، چندی بعد از اعلام جایزه صلح نوبل ، گفت: “وقتی بزرگترین توزیع کننده خبر ، انتشار دروغ ، مملو از خشم و نفرت را در اولویت قرار می دهد و آن را سریعتر و فراتر از واقعیت پخش می کند ، روزنامه نگاری به فعالیت می انجامد.” وی خاطرنشان کرد که در کمتر از دو سال ، دولت فیلیپین 10 حکم بازداشت علیه وی صادر کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *