اسقف های آسیای مرکزی در حال تشکیل یک کنفرانس منطقه ای جدید هستند


کنفرانس اسقفان آسیای مرکزی اسقف ها و مدیران کلیساهای قزاقستان ، ازبکستان ، قرقیزستان ، ترکمنستان و تاجیکستان را گرد هم می آورد.

توسط خبرنگار کارکنان رادیو واتیکان

اسقف های کاتولیک آسیای میانه یک کنفرانس اسقف منطقه ای جدید تشکیل داده اند و جوامع کوچک کاتولیک جمهوری های شوروی سابق قزاقستان ، ازبکستان ، قرقیزستان ، ترکمنستان و تاجیکستان را گرد هم آورده اند تا از طریق اشتراک بیشتر به ایجاد وحدت و رشد کمک کنند. این اقدام سه دهه پس از استقلال پنج کشور از حکومت کمونیستی تحت اتحاد جماهیر شوروی صورت می گیرد.

آسیای مرکزی

قلمرو جمهوری های شوروی سابق شامل دریای خزر در غرب تا چین در شرق است که محل اقوام ازبک ، قزاق ، تاجیک ، ترکمن و قرقیز است. به استثنای Tajice ، اکثر آنها به گویش های محلی زبان ترکی صحبت می کنند. این منطقه از شمال با روسیه و ایران و از جنوب با افغانستان و ایران همسایه است.

مساحت وسیعی در حدود 4 میلیون کیلومتر مربع دارد که تقریباً 64 درصد وسعت اروپا را بدون روسیه تشکیل می دهد. آسیای میانه با 72 میلیون جمعیت ، اکثرا مسلمان ، دارای جمعیت قابل توجهی از مسیحیان ارتدوکس روسیه است.

پیمودن مسیر مشترک

اسقف آدلیو دلورو از کاراگاندا در قزاقستان گفت: “این نتیجه دو سال کار است و باعث می شود که حضور کاتولیک ها در این کشور رشد و بالغ شود.” اسقف متولد ایتالیا در گفتگو با واتیکان گفت: “ما فرصتی خواهیم داشت تا به ماموریت خود در اینجا اهمیت بیشتری بدهیم و بفهمیم که 30 سال پس از استقلال این کشورها ، در قلمرو اکثریت مسلمان یا ارتدوکس به چه معناست.” خبرگزاری فیدس این مسئله مهمی برای هر پنج کشور است. به این ترتیب ، ما قادر خواهیم بود به عقب برگردیم تا یک مسیر مشترک را دنبال کنیم. “آنچه اخیراً بین اسقف های مختلف اتفاق افتاده است ، اکنون بین کلیساهای پنج استان نیز اتفاق می افتد.

هیئت اسقفی جدید با فرمان مجمع واتیکان برای تبشیر مردم در 8 سپتامبر تأسیس شد. هدف آن کمک به اسقف های منطقه برای پاسخگویی مشترک به چالش های مشترک و حمایت متقابل برای مقابله با مشکلات در هر کشور است.

پس از این فرمان ، کنفرانس اسقفان قزاقستان چهل و یکمین جلسه عمومی خود را در 20 سپتامبر برگزار کرد. نانسیو رسول ، اسقف اعظم هند فرانسیس آسیسی چولیکات ، که از سال 2016 پایه و اساس تشکیل هیئت جدید را ایجاد کرده است ، در این گردهمایی شرکت کرد.

کلیسای قزاقستان

قزاقستان بزرگترین کشور در بین پنج کشور آسیای میانه است و بیش از 17 درصد از 19 میلیون ساکن آن اسلام را مسلمان می کنند. مسیحیان با بیش از 26 درصد ، بیشتر مسیحیان ارتدوکس روسیه ، در رتبه بعدی قرار دارند. بودایی ها و دیگران به دنبال آنها می آیند.

تقریباً 250،000 کاتولیک این کشور ، که اکثراً لهستانی ، آلمانی و لیتوانیایی هستند ، بیش از یک درصد از جمعیت این کشور را تشکیل می دهند. جمعیت مسیحیان در قرن نوزدهم افزایش یافت و بسیاری از لهستانی ها ، لیتوانیایی ها ، بلاروس ها ، اوکراینی ها و روس ها تحت تزارهای روسیه به پله های قزاقستان تبعید شدند.

بر اساس ایدئولوژی الحادی حکومت سختگیرانه شوروی ، موج جدیدی از مسیحیان به قزاقستان سرازیر شد و صدها هزار نفر به اردوگاه های کارگری شوروی در زمان استالین در دهه های 30 و 40 تبعید شدند. مسیحیان ایمان خود را زنده نگه داشته ، مخفیانه در خانه های خود جمع می شدند تا دعا کنند.

در سال 1978 ، دولت قوانین را تسهیل کرد و مردم آشکارتر به اعتقاد خود اعتراف کردند. پس از سقوط اتحاد جماهیر شوروی در سال 1991 ، کلیسای کاتولیک در قزاقستان بازسازی شد و کاتولیک ها در عبادت در مکان های عمومی احساس آزادی کردند. تعداد زیادی از تبعیدیان به خانه ها و کشورهای خود بازگشتند. حداقل چهار میلیون نفر مهاجرت کردند. با کاهش جمعیت مسیحیان ، جمعیت مسلمانان نیز افزایش یافت.

پاپ سنت جان پل دوم وزارت رسالت قزاقستان را در 13 آوریل 1991 تأسیس کرد و کل آسیای مرکزی را تحت پوشش قرار داد. روابط دیپلماتیک بین مقدسات و قزاقستان در سال 1994 برقرار شد.

در سال 1999 ، اداره رسالت قزاقستان به سه وزارتخانه جدید رسولی آستانه ، آلماتی و آتیرائو تقسیم شد. و اسقف کاراگاندا.

کلیسای تغییر نام یافته قزاقستان با سفر پاپ جان پل دوم در سپتامبر 2001 بسیار مورد نیاز قرار گرفت. چهل هزار نفر در مراسم پاپ شرکت کردند.

امروز ، اسقف اعظم لهستان توماس پتا رهبر اسقف اعظم آستانه ، پایتخت قزاقستان است. اسقف اسپانیا ، خوزه لوئیس مومبیلا سیرا ، که ریاست اسقف آلماتی را بر عهده دارد. اسقف دلورو ، اسقف کاراگاندا ؛ و مدیر رسولی Atyrau توسط پدر رسول پدر Peter Sakmar از اسلواکی نگهداری می شود. اسقف یونانی-کاتولیک واسیل هوورا مراقب مناسک بیزانس قزاقستان و سایر ملل است.

اسقف های قزاقستان در ملاقات خود کلیسای خود را وقف حفاظت ویژه سنت یوسف کردند ، همانطور که در نامه پاپ فرانسیس در جشن بیستمین سالگرد سفر رسولی پاپ مقدس جان پل دوم نشان داده شد.

کلیسای ازبکستان ، تاجیکستان ، ترکمنستان و قرقیزستان

در استانهای دیگر منطقه ، کاتولیکها در ساختمانهای موقت کلیسا جمع می شوند که به اندازه کافی بزرگ نیستند و ایجاد اسقفهای کامل را توجیه می کنند.

در سال 1997 ، پاپ جان پل چهار مأموریت “sui iuris” در ازبکستان ، تاجیکستان ، ترکمنستان و قرقیزستان تأسیس کرد. در حالی که ازبکستان و قرقیزستان وزارتخانه های رسولی هستند ، تاجیکستان و ترکمنستان مأموریت های “sui juris” (مستقل) هستند.

اسقف Jerzy Maculewicz مدیر رسولی ازبکستان است. پدر آنتونی جیمز کورکوران ، مدیر رسولی قرقیزستان ؛ پدر پدرو رامیرو لوپز ، برتر تاجیکستان ؛ و پدر آندژ مادژ ، ترکمنستان برتر.

چالش های کلیساها

اسقف دلورو گفت رهبران کلیسا “فرصتی خواهند داشت تا به مأموریت ما در اینجا اهمیت بیشتری بدهند و معنی آن را درک کنند.” وی گفت: “اساساً ، آنچه اخیراً بین اسقف های مختلف اتفاق افتاده است ، بین کلیساهای پنج استان نیز اتفاق می افتد.”

کنفرانس اسقفان جدید یک وبینار دو روزه در 12 اکتبر با موضوع: “مأموریت انجیلی اوانجلی گائودیوم در آسیای مرکزی در زمان شرایط ، مشکلات ، چشم اندازها” ترتیب داده بود.

چالش هایی که کلیسا در آسیای مرکزی با آن روبروست شامل ایمان مربوط به آیین ها و سنت ها و میراث دردناک بی خدایی است که در دوران شوروی باستان ایجاد شده است.

در حالی که کنفرانس اسقف های کاتولیک در قزاقستان عضو کنفرانس های فدراسیون اسقف های آسیا است ، ازبکستان ، قرقیزستان ، ترکمنستان و تاجیکستان اعضای وابسته هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *