از مذاکره عمره تا شلوغی مرز عراقبه گزارش پایگاه خبری صراط به گزارش ایسنا، حجت الاسلام والمسلمین عبدالفتاح نواب پیش از عزیمت به عربستان در فرودگاه امام خمینی (ره) این سوال را مطرح کرد که آیا با توجه به سطح روابط دیپلماتیک و گفت وگوهای دو کشور، دستورالعمل یا برنامه ای وجود دارد. برای مذاکره با مقامات سعودی در این سفر آیا راهی برای بازگرداندن عمره برای ایرانیان وجود دارد؟ وی تصریح کرد: عمره امری است که سیاسیون شرایط آن را فراهم می کنند. در حج امسال کمتر از ۴۰ هزار نفر و سال‌های دیگر بیش از ۸۰ هزار نفر از ایران به حج اعزام شده‌اند، اما در عمره بیش از ۱۰ برابر تعداد افراد است که وقتی چنین جمعیتی در ماه‌های مختلف به عمره می‌روند. همچنین باید سیستم ها و سازمان هایی برای حفاظت از زائران وجود داشته باشد، سفارت و کنسولگری باید کسانی باشند که کارهای کنسولی زائران را انجام دهند و زائران در این کشور بی خانمان نباشند.

وی افزود: جمعی از مردم شریف عربستان سعودی علاقه مند به حضور در ایران و بازدید از نقاطی از ایران هستند و در ایران نیز تعداد زیادی از مردم علاقه مند به انجام عمره هستند.

نواب گفت: در حال حاضر بیش از پنج میلیون نفر در ایران کارت عمره دارند، از این طرف می دانیم که در عربستان افراد زیادی هستند که دوست دارند با ایران ارتباط داشته باشند، باید این روابط برقرار شود. به هر حال هر دو کشور مسلمان و متعهد به برنامه های پیامبر(ص) هستند. امیدواریم این امر به دو کشور کمک کند تا از این ارتباطات بهره مند شوند.

سخنگوی فقیه در امور حج و زیارت در پاسخ به سوال دیگر ایسنا مبنی بر اقدامات انجام شده برای جلوگیری از ازدحام بیش از حد زائران در مرز زمینی ایران و عراق در آستانه عرفه و اربعین، با توجه به اعلام لغو روادید و لغو روادید توسط عراق و … بازگشایی مرزهای زمینی مورد توجه قرار گرفته است، گفت: سازمان حج و زیارت سامانه ثبت نام در اربعین را راه اندازی کرده تا کار مردم با مشکل مواجه نشود. کسانی که این روزها به مرز عراق رفتند برای عرفه بودند و اگر گاهی به نظر می رسد در آنجا اذیت می شدند و کارشان سریع انجام نمی شد به این دلیل است که از سامانه سازمان حج و زیارت استفاده نکردند.

وی همچنین خاطرنشان کرد: ثبت نام در سامانه «سماح» برای پیاده روی اربعین به منظور برآورد کلی جمعیت زائران متقاضی پیاده روی اربعین انجام می شود، زیرا بدون اطلاع از جمعیت زائران نمی توان دقیق بود. برنامه ریزی. ثبت نام اولیه اربعین بیشتر برای سرشماری است که ببینند بر اساس آن چه اقدامی باید انجام دهند و بعد، این ثبت نام قطعی می شود.

نواب به زائرانی که برای عرفه یا اربعین به عراق رفته و یا می خواهند بروند توصیه کرد: زائران سفر خود را کوتاه کنند. در داستان های کوتاه آمده است که بازدید کنید و برگردید. خیلی ها بار اول که به حرم می روند احساس خوبی دارند و دفعه بعد که به بازار می روند این خیلی بد است. بازاری که در همه شهرها وجود دارد.

وی همچنین به زائران دستور داد شرایط عراق را که مانند سایر کشورهای منطقه تحت تاثیر خشکسالی و گرد و غبار قرار دارد، در نظر گرفته و برای مدت زمان سفر برنامه ریزی کنند. میزبانی سه خانواده ایرانی دیگر در ۱۰ روز.

این نماینده و فقیه در امور حج و زیارت همچنین از زائران خواست در سفر به عراق آموزه ها و معارف لازم را داشته باشند و درباره انتظار زائران از سفر رایگان اربعین گفت: گاهی زائر انتظار دارد که سفر اربعین رایگان باشد. که انتظار درستی نیست برخی از عزیزانی که میزبان زائران اربعین هستند تمام سال پس انداز خود را به این امر اختصاص می دهند، پس بهتر است زائری که توان مالی کمی دارد به پیاده روی اربعین بپیوندد تا در صورت لزوم خودشان بانفوذ و یاور باشند. که فرهنگ خدمت رسانی به زائران در حال رشد است، موثر می شود و کشورهای بیشتری در آن مشارکت می کنند.