ارزش دارایی های نظام بانکی در پایان اردیبهشت ۱۴۰۱


بر اساس آمار بانک مرکزی، دارایی های نظام بانکی در پایان اردیبهشت ماه سال جاری ۱۰ میلیون و ۹۵۳ هزار میلیارد دلار بوده که در مقایسه با دوره …

رتبه بندی سنگین بانکی در پایان می 1401بانک سنگین قابل توجه در پایان می 1401

بر اساس آمار بانک مرکزی، دارایی های نظام بانکی در پایان اردیبهشت ماه سال جاری ۱۰ میلیون و ۹۵۳ هزار میلیارد دلار بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۳۳.۴ درصد افزایش داشته است.

بانک مرکزی با انتشار گزیده ای از آمارهای اقتصادی منتهی به پایان اردیبهشت ۱۴۰۱، خلاصه وضعیت دارایی ها و بدهی های نظام بانکی در این دوره را نیز اعلام کرد.

بر اساس جدول آماری منتشر شده، دارایی ها و بدهی های نظام بانکی در اردیبهشت ماه به ۱۰ میلیون و ۹۵۳ هزار میلیارد دلار رسید. در این مدت میزان دارایی های بانک های خارجی ۲ میلیون و ۳۵۹ هزار میلیارد دلار و میزان بدهی بخش دولتی ۶۸۲ هزار میلیارد دلار بوده است.

دارایی های نظام بانکی در اردیبهشت ۱۴۰۱ ۳۳.۴ درصد و در اردیبهشت ۱۴۰۰ ۵۰.۹ درصد و در اردیبهشت امسال ۸.۲ درصد نسبت به اسفند سال گذشته افزایش یافته است.

بدهی نظام بانکی شامل نقدینگی، وام‌ها و سپرده‌های بخش دولتی، حساب سرمایه و سایر حوزه‌ها است.

بدهی نظام بانکی در حوزه نقدینگی معادل ۴ هزار و ۹۴۳ میلیارد دلار است که یک هزار و ۹۴ میلیارد آن پول و ۳ هزار و ۹۴۳ میلیارد آن پول جعلی است.

وام‌ها و سپرده‌های بخش دولتی بخش دیگری از بدهی نظام بانکی است که بر اساس جداول آماری اسفندماه سال گذشته بانک مرکزی بالغ بر ۳۱۱ تریلیون دلار است.

بانک سنگین قابل توجه در پایان می 1401