اختصاص یارانه سلامت به دارو در طرح داروور/ پوشش بیمه ای ۳۶۶ نوع داروی ضروری بیماران مزمن


بر اساس گزارش شفاف، دکتر بهرام عین اللهی با اشاره به اجرای طرح دروار به عنوان طرحی برای ارتقای بیمه و اثربخشی بیشتر بیمه ها گفت: شورای اسلامی شهر حدود ۶ هزار میلیارد دلار اعتبار برای این طرح اختصاص داد و نزدیک به شش میلیون نفر تحت پوشش بیمه قرار گرفتند. .

وی افزود: از سوی دیگر ۵ هزار میلیارد یورو برای بیماری های مزمن و صعب العلاج سرمایه گذاری شد و همه اینها زیرساخت هایی را برای برداشتن گام دیگری ایجاد کرد. از ابتدای دولت جلسات متعددی با اساتید دانشگاه و… داشتیم و در نهایت طرحی را ایجاد کردیم که در آن می توانیم بیمه را برای افزایش پوشش داروها تقویت کنیم.

عین اللهی طرح دارو را از شب گذشته به دستور رئیس جمهور و با تأمین اعتبار شخص رئیس جمهور آغاز کرد و گفت: هدف اصلی ما افزایش دسترسی مردم به دارو و مؤثرتر شدن بیمه ها بود. در ابتدای کار ۱۰۰ نوع داروی پرمصرف که بیمه نبودند و همچنین ۳۶۶ نوع داروی پرمصرف ضروری برای بیماران مزمن مانند دیابت، قلب و عروق و … را تحت پوشش قرار دادیم. تحت پوشش بیمه

وزیر بهداشت با بیان اینکه در واقع یارانه ای به نام یارانه سلامت در قالب طرح درور در حال بررسی است، گفت: یارانه سلامت با هدف بدون تغییر ماندن پرداخت های بیماران است. تعدادی داروی پرمصرف برای بیماران دیابتی و شریانی داشتیم که متأسفانه تحت پوشش بیمه نبودند. در این طرح داروهای پرمصرف این بیماران به پوشش بیمه ای اضافه شد.

عین اللهی درباره عدم تغییر پرداخت از جیب مردم در قالب این طرح گفت: قبلا چیزی به نام یارانه سلامت نداشتیم. در گذشته شرکت های بیمه از بیمار فرانشیز می گرفتند و بیمه گر مانده آن را پرداخت می کرد اما اکنون اعتباری به نام یارانه سلامت اضافه شده است. در زمینه برخی از داروها حتی پس از بررسی کارشناسی، در صورت غیر واقعی بودن قیمت، قیمت کاهش می یابد.

وزیر بهداشت با بیان اینکه برنامه ما این است که همه مردم را تحت پوشش قرار دهیم، گفت: اکنون در سه دهه کم درآمد حدود ۶ میلیون نفر بیمه شده داریم. ما معتقدیم حدود یک میلیون تا یک میلیون و ۵۰۰ هزار نفر بدون بیمه هستند که خودشان مراجعه نکرده اند که این افراد می توانند به دفاتر پیشخوان مراجعه کنند و بیمه شوند. برنامه ما این است که هر ایرانی با کد بیمه ملی بیمه شود.

عین اللهی گفت: هدف ما جلوگیری از هدر رفت منابع بود. ما طرحی به نام عدالت در تعالی نظام سلامت داریم که در دولت تدوین کردیم. یکی از مراحل بیمه است، اما هدف اصلی ما کمک به صنایع داخلی برای افزایش تولید است. هدف ما رفع کمبود دارو با تقویت صنایع است. امیدوارم بتوانیم صنایع دارویی ما را به حدی تقویت کنیم که بتوانیم در صادرات موفق باشیم. هدف نهایی ما این است که اگر مردم مریض شوند، چیزی جز بیماری برایشان نگران کننده نباشد. با تقویت بیمه ها می توان بیمار را نگران چیزی جز بیماری خود کرد.