آیا فرمانده ای که همت و متوسلیان را پرورش داده است/ «غریبه» موفق خواهد شد؟ – خبرگزاری مهر اخبار ایران و جهان


به گزارش خبرنگار مهر، پروژه سینمایی «غریب» یکی از پروژه های مهم در دست تولید است که به زندگی شهید محمد بروجردی می پردازد. در این فیلم به کارگردانی محمدحسین لطیفی و تهیه کنندگی حامد آنکا بابک حمیدیان برای حضور در چهل و یکمین جشنواره جهانی فیلم فجر در نقش شهید بروجردی بازی می کند.

در صورت تکمیل این پروژه که یکی از محصولات سازمان سینمایی است بلوز و نگاهی کوتاه به زندگی شهید بروجردی و تلاش برای ایجاد وحدت در غرب کشور، طلسم ارائه روایتی تصویری از این شهید برجسته دوران دفاع مقدس را خواهد شکست. پیش از این در گزارشی به تجربیات ناموفق در این زمینه پرداختیم.

به موفقیت «غریبه» امیدوارم.

گلعلی بابایی نویسنده و پژوهشگر سرشناس دفاع مقدس در گفتگو با خبرنگار مهر با ابراز خرسندی از اینکه بالاخره طلسم ساخت فیلمی درباره شهید بروجردی را شکست، گفت: این فیلم برگرفته از زندگی شهید بروجردی است. شهید محمد بروجردی باید ابعاد شخصیتی را در بر گیرد. عالی باید مانند ویژگی اخلاقی و ویژگی رهبری باشد. چون نمی توان در یک فیلم به همه ابعاد زندگی او پرداخت. با این حال با توجه به سوابق سازندگان به موفقیت فیلم «غریب» امیدوارم.

وی با اشاره به منابع روایی این فیلم افزود: نصرت الله محمودزاده با سال ها تحقیق موفق به نگارش کتاب «محمد» شد. مسیح کردستان را با نگاهی به زندگی شهید محمد بروجردی نوشت. او از جمله کسانی است که برای شهید بروجردی احترام مطلق قائل است و از آنجایی که نویسنده و کارگردان فیلم «غریب» از نصیحت این نویسنده بهره برده اند، جای امیدواری است که آنچه در اکران قرار دارد به نمایش درآید. یک کار قابل قبول

آیا فرمانده ای که همت و متوسلیان را پرورش داده است/ «غریبه» موفق خواهد شد؟

بابایی همچنین درباره تحقیقاتی که در مورد زندگی شهید بروجردی انجام داده است، گفت: آنچه من شخصاً در تحقیقات خود در مورد شهید بروجردی به دست آوردم این است که ایشان یک فرمانده بودند و اکثر نیروهایی که زیر نظر این شهید بزرگوار، فرمانده لشکر، خدمت کردند. تیپ، اردوگاه و غیره

اضافه شد: افرادی مانند احمد متوسلیان، ابراهیم همت، ناصر کاظمی، محسن وزیریغلامحسین پیچک، علیرضا محد دانش، علی اصغر رنجبران و… از فرماندهان برجسته جنگ هستند که همگی از جزوات آنها از شهدای بروجردی محسوب می شوند و این اتفاق کوچکی نبود. حتی خود شهید بروجردی هم یکی از گزینه های اصلی فرماندهی سپاه در سال های ابتدایی تأسیس بود که قبول نکرد و ترجیح داد در همان جبهه غرب خدمت کند.

گلعلی بابایی ادامه داد: یک فیلم نمی تواند تمام ابعاد زندگی شهید بروجردی را نشان دهد. بنابراین فیلم «غریبه» باید به مواردی بپردازد که شخصیت این شاهد را برای مخاطب روشن کند. من تصور می کنم این اتفاق توسط آقای محمودزاده و آقای حامد رخ داده است آنکا اتفاق افتاده است و تلاششان این بود که بخش‌هایی از زندگی شهید بروجردی را به فیلمی تبدیل کنند که تاثیر بیشتری داشته باشد.

فیلم میلیون ها بیننده دارد اما تیراژ کتاب کم است

این نویسنده و پژوهشگر با اشاره به اینکه تاثیر نمایشنامه ها بسیار بیشتر از آثار مکتوب است، گفت: برای معرفی شخصیت های بزرگ، فیلم یکی از بهترین روش هاست. زیرا در مقایسه با سایر آثار فرهنگی مانند کتاب مخاطبان بیشتری دارد. فیلم در حال ساخت میلیون ها نفر می توانند ببینند. اما تیراژ کتاب در کشور ما کم است. بنابراین باید از این توانایی برای معرفی قهرمانان و بزرگان دوران دفاع مقدس استفاده کرد.

پدر فیلم های «ایستاده در غبار»، “نهوی، «مقام مهدی»، «منصور» و… را سند روشنی برای درک قدرت سینما در معرفی چهره‌های برجسته دوران دفاع مقدس دانست و گفت: فیلم‌های ساخته شده درباره فرماندهان جنگ، امروز را معرفی می‌کنند. نسل در شخصیت خود و این بسیار خوب است. اما یک نکته که نباید در آن باشد بار نگاه سازندگان به زندگی فراموش شده است فرمانده دارند. مثلا فیلمچی” ساخته ابراهیم حاتمی کیا، روایت قسمت کوتاه سوم روزه داری از زندگی شهید چمران است. اما شخصیت شهید چمران در این چند روز خلاصه نمی شود. او زندگی پرتلاطم، متنوع و متنوعی داشت و این تنوع قطعا در قالب فیلم نیست و خاتمی کیا به نظر او اثبات اگر بهتر است این برشی از زندگی شهید چمران را در قاب دوربین قرار دهیم.

وی ادامه داد: حالا باید منتظر ماند و دید که سازندگان فیلم «غریب» چه زاویه ای را در پیش خواهند گرفت. یک نگاه آنها ترجیح دادند به زندگی شهید محمد بروجردی بپردازند.

گلعلی بابایی در پایان با ابراز امیدواری برای ساخت فیلمی باکیفیت و ماندگار درباره شهید بروجردی گفت: تهیه کنندگان تمام تلاش خود را برای ارائه تصویری خاص از شهید بروجردی به کار گیرند. اینطوری مردم متوجه می شوند چون شخصیت شهید محمد بروجردی در تاریخ معاصر کشورمان مهم و دارای اعتبار است.