آیا بیمه خسارت خودروهای آسیب دیده از سیل را پرداخت می کند؟


سیل اخیر خسارات جبران ناپذیری به برخی خودروها به ویژه تولیدات داخلی وارد کرده است.

بیمه متاثر از شرکت های راه آهن؛بیمه خودرو آسیب دیده

سیل اخیر خسارات جبران ناپذیری به برخی خودروها به ویژه تولیدات داخلی وارد کرده است. اما آیا می توان این خودروهای مچاله شده را با خیال راحت پوشاند؟

بارش شدید باران در چند روز گذشته باعث جاری شدن سیل در بسیاری از استان های ایران شده است. این سیل علاوه بر جان باختن ۵۳ نفر از هموطنانمان خسارات زیادی بر جای گذاشت.

تصاویر گرفته شده در فضای مجازی نشان می دهد که خودروها در سیل مچاله شده اند و تقریباً چیزی از آنها باقی نمانده است.
در حال حاضر بسیاری از افرادی که خسارت سیل را متحمل شده اند نگران پوشش بیمه ای خسارت های خود هستند. اما آیا بیمه خسارت خودروهای غرق شده در سیل را پوشش می دهد؟

بیمه بدنه چه چیزی را پوشش می دهد؟

پوشش های اصلی بیمه بدنه خودرو شامل سه نوع می باشد. بیمه حوادث ناشی از برخورد وسیله نقلیه بیمه شده با جسم ثابت یا متحرک یا برخورد سایر اجسام با وسیله نقلیه. همچنین واژگونی خودرو و خسارات ناشی از عملیات نجات یا جابجایی خودروی آسیب دیده نیز مشمول بیمه بدنه می باشد.

عنصر دوم بیمه آتش سوزی، صاعقه و انفجار است. خسارات ناشی از این موارد تحت پوشش بیمه بدنه قرار می گیرد. مورد سوم بیمه سرقت خودرو است. اگر تمام یا قسمتی از خودرو به سرقت رفته باشد و یا خودرو به دلیل سرقت آسیب ببیند شامل پوشش بیمه بدنه می شود.

آیا خودروهای مچاله شده در اثر سیل نابود می شوند؟

علاوه بر پوشش اصلی، خدماتی نیز تحت عنوان پوشش های فرعی بیمه بدنه توسط شرکت های بیمه ارائه می شود. این خدمات شامل پوشش های متنوعی است که یکی از آنها بلایای طبیعی مانند سیل، زلزله و آتشفشان است. به این ترتیب بیمه شده می تواند با پرداخت هزینه اضافی از این پوشش ها بهره مند شود.

بررسی سایت های فروش بیمه نشان می دهد تمامی شرکت های ارائه دهنده بیمه بدنه با اخذ مبلغ اضافی خودرو را در برابر حوادث طبیعی بیمه می کنند. این مقدار اضافی معادل پنج درصد از کل حق بیمه بدنه خودرو است.

به این ترتیب افرادی که قبلاً برای خودروی خود پوشش حوادث طبیعی اضافی خریداری کرده اند می توانند از شرکت بیمه خسارت دریافت کنند.

البته افرادی که از این پوشش اضافی استفاده نکرده اند می توانند این پوشش را به بیمه بدنه خود اضافه کنند تا از خسارات احتمالی در صورت بروز حادثه در آینده جلوگیری کنند.